Taş kırma işlemi yapılan hastalarda ağrı algısı ve beklentisi çocuk ve erişkin hastada farklı mı?
Is the pain sensation and pain expectation different at the children and adult patients who underwent shockwave lithotripsy?
  1. Tez No: 281129
  2. Yazar: ENGİN ÖZBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERİM ERDEM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Çalışmanın amacı Vücut Dışı Şok Dalgalarıyla Taşkırma (ESWL) yapılan hastalarda işlem öncesi ağrı beklentisinin, işlem sırasında ve sonrasında hatırlanan ağrı üzerine etkisini araştırmak ve ESWL uygulan çocuk ve erişkin hastada ağrı beklentisi ile ağrı algısının farklılığını karşılaştırmak. Böbrek pelvis ve kaliks taşları nedeniyle taş kırma endikasyonu konularak 3 seans ESWL yapılan yaş ortalaması 12.94 ± 3,3 olan 18 çocuk hasta ile, yaş ortalaması 46 ± 13,6 olan 20 erişkin hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların ESWL işlemi öncesi beklediği ağrı, işlem sırasında hissettiği ağrı ve 1. haftada hatırladığı ağrı, hastalara doldurulan Görsel Ağrı Skala (GAS) formları ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Is the paın sensation and pain expectation different at the children and adult patients who underwent shockwave lithotripsy?The pain during shock wave litotripsi was defined as a subjective sense. We searched the impact of expectation of pain that is one of the significant factors which effect the consistency of the patients to the shockwave therapy, on the sensation of pain during therapy and long term pain memory. The study group was consisted of 19 children with urinary system stone disease with a mean age of 12.94 years ±3,3 as the pediatric group and 20 patients with renal stone disease, who has a mean age of 46 ±13,6 were also enrolled to study as the adult group. All of the patients enderwent 3 seance of shock wave therapy. The pain expectation, perceived and remembered pain after one week, were evaluated by with the Visüel Anolog Skala (VAS) form for each seance.