Vezikoüreteral reflüsü olan çocuk hastalarda böbrek hasar belirleyicisi olarak Nötrofil Jelatinaz İlişkili Lipokalin kullanılabilir mi?
Can we use Neutrophil Gelatinase-Associated Lipocaline as a kidney damage marker in children with vesicoureteral reflux?
- Tez No: 281128
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ DELİBAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Çalışmamızda birincil Vezikoüreteral reflüsü (VUR) olan Tc-99m-dimerkaptosuksinik asit (99mTc-DMSA) sintigrafisiyle böbrek hasarı saptanan hastalarda glomerül filtrasyon hızı (GFH) göz önüne alınarak böbrek hasarını belirleyebilecek serumda ve idrarda Nötrofil jelatinaz ilişkili lipokalin (Neutrophil Gelatinase-Associated Lipocalin, NGAL)'in değerlendirilmesi planlanmıştır.Bu çalışmaya Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nefrolojisi Polikliniği'nde Haziran 2004-Ağustos 2010 tarihleri arasında izlenen ve son başvuru tarihi itibariyle 3 ay içerisinde idrar yolu enfeksiyonu (İYE) geçirmeyen 3 ay-17 yaş arasında 21'i erkek, 28'İ kız olmak üzere 49 birincil VUR'lu hasta ve kontrol grubu olarak öyküsünde tekrarlayan İYE olan ve böbrek hasarı bulunmayan 34 çocuk dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study, we evaluate Neutrophil Gelatinase-Associated Lipocalin (NGAL) in urine and plasma to determine renal damage in some patients who had abnormal glomerular filtration rate together with primer VUR and also renal damage in their 99mTc-DMSA scintigraphic scan.In this study, pediatric patients was included followed by Pediatric Nephrology outpatient clinic in Mersin University Medical Faculty Hospital, between June 2004- August 2010.