Obstruktif uyku apne sendromlu hastalarda tiroid fonksiyonlarının değerlendirilmesi ve vücut kitle indeksini apne hipopne indeksi ile korelasyonu
Eveluation of thyroid functions and corelation between body mass index and apnea in OSAS patients.
- Tez No: 281159
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TOPÇU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
AMAÇ: OSAS'ın semptomotoloji spektrumu oldukça geniştir. Bu semptomlar OSAS'a yönelmemizi sağlarlar ancak hepsi tanı koydurucu özelliğe sahip değildir. Etyolojik nedenler arasında sayılan endokrin bozukluklardan tiroid hormonlarının azalması ve aşırı kilo kolaylıkla tespit edilebilir, maliyeti düşüktür ve tedavi planlanmasında yol göstericidir.Bu noktadan hareketle polisomnografi ile OSAS tanısı alan hastalarda tiroid hormon düzeylerine baktık ve vücut kitle indeksi (BMİ) değerlerinin, Apne Hipopne indeksi (AHİ) ile korelasyonunu araştıran bir çalışma yaptık.MATERYAL METOD: Bu çalışma kapsamına, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Polikliniğine ve Uyku Bozuklukları Merkezine Temmuz 2008 ile Kasım 2010 tarihleri arasında başvuran ve PSG sonucu OSAS tanısı konulan hastalar alındı. Başvuru şikayetleri yönünden heterojen bir grup olup, çoğu horlama şikayetiyle, diğerleri ise partnerlerinin ifade ettiği uykuda solunum durması hikayesi, gündüz aşırı uykululuk hali, yorgunluk, baş ağrısı gibi şikayetlerle başvurdu. Bu hastalara yapılan PSG sonucuna göre, OSAS olarak saptanan (AHİ>5) gruptan, rastgele ilk 100 hasta seçildi. Hastalara arasında cinsiyet ayırımı yapılmadı.BULGULAR: PSG sonucu OSAS tespit edilen olguların yaş ortalamaları 48.79 di.Kadınların yaşları 24 ile 76 arasında değişmekte olup; ortalaması 55.44'tir. Erkeklerin yaşları 24 ile 77 arasında değişmekte olup; ortalama yaş 46.33'dir. 100 hastanın 33' u hafif, 19'i orta, 48'u ağır OSAS tablosuna sahipti. Bu 100 olgunun yapılan serum tiroid hormonu düzeylerinde 5 hastada (2'si hafif, 3'si ağır OSAS'lı) hipotiroidi saptandı. Hipotirodisi olan hastalardan 2'si kadın 3'i erkekti.Tüm olgularda BMİ ve AHİ arasında pozitif yönde,%45.9 düzeyinde ve istatistiksel olarak önemli bir Korelasyon bulundu.SONUÇ: Bu verilere göre uyku laboratuarlarına OSAS şüphesi ile başvuran tüm hastalarda hipotiroidi taraması ve BMİ ölçümünün gerekli olduğu ve bu sayede daha doğru bilgilere ulaşılacağı ve hastaların daha efektif bir tedaviye kavuşacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: Spectrum of symptomatology of OSAS is quite wide. These symptoms help us to tend to OSAS but they are not diagnostic. Decrease of thyroidal hormones and overweight that are among the etiologic causes can be determined easily, low cost and directive for planning the therapy.Therefore; we checked out the levels of thyroidal hormones and investigated the corelation between body mass index (BMI) values and apnea-hypopnea index (AHI) in the patients that diagnosed as OSAS with polisomnography in our study.MATERIALS AND METHODS: This study included the patients that applied Dicle University Hospital Ear Nose and Throat Polyclinic and Sleep Disorders Center between June 2008 and November 2010, that diagnosed as OSAS according to PSG. The group was heterogen with regard to application complaints, most of the patients presented with snoring, the others presented with the complaints as the story of stop breathing during sleep that expressed by their partners, condition of extreme sleepiness in the daytime, tiredness, headache. Acoording to the results of PSG, first 100 patients are choosed randomly between the group that established as OSAS (AHI>5). There was not sex distinction between the patients.FINDINGS: Mean age was 48.79 of the patients that determined OSAS according to PSG. The age of women was changing between 24 and 76 that the mean age was 55.44. The age of men was changing between 24 and 77 that the mean age was 46.33. Between 100 patients, 33 had mild, 19 had moderate, 48 had severe OSAS clinic. There was hypothyroidism according to thyroidal hormon levels in 5 patients (2 mild, 3 severe OSAS) through these 100 patients. 2 patients were male, 3 patients were female that had hypothyroidism. There has found a positive and statistically important corelation between BMI and AHI at a ratio of %45.9 in all patients.RESULT: According to these data; it has been concluded that scanning hypothyroidism and measuring BMI in all patients that referred to sleep laboratories with suspected OSAS is