Tip 1 ve tip 2 diyabetes mellitus hastalıklarının patogenezinde D vitamini eksikliğinin rolünün araştırılması
The effect of lack of vitamin D in etiopathogenesis of the type-1 and type-2 patients with diabetes mellitus
- Tez No: 281160
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA ÇOLPAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Biochemistry, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada bölgemizdeki Tip1 ve Tip2 Diabetes Mellitus hastalarının etiyopatogenezinde vitamin D eksikliğinin etkisini ve olası moleküler mekanizmaları araştırmayı amaçladık.Çalısmaya Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji Polikliniginde Nisan 2010 - Eylül 2010 tarihleri arasında takip ve tedavi edilen, 18-65 yaş arasında olan, anti-GAD ve/veya ICA otoantikorları mevcut olan 30 tadet Tip1 diyabet hastası ve 30 Tip2 diyabet hastası (ADA 2003 kriterlerine göre) dahil edildi. Hastalardan alınan kanlarda Anti-GAD, adacık hücre antikoru (ICA), HbA1c, C-peptid, D vitamini (25 OH) Kolekalsiferol, Parathormon, ve Sitokin analizleri yapıldı. Tip1 DM, Tip2 DM ve Kontrol grubu arasında HbA1c, C-peptit ve D vitamini parametreleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulundu (P0,05). C-peptid parametresi Tip1 DM - Kontrol grubu ile karşılaştırdığımızda istatiksel olarak anlamlı bir düşüklük vardı (P0,05).IL-2R düzeylerine bakıldığında Tip1 DM - Kontrol grubu arasındaki fark istatiksel olarak anlamlı bulunurken (P0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to search possible molecular mechanisms and the effect of lack of vitamin D in etiopathogenesis of the type-1 and type-2 patients with diabetes mellitus in our region. 30 type-1 diabetic patients and 30 type-2 diabetic patients, 18-65 years old with anti-GAD and/or ICA auto antibodies (according to ADA 2003 criteria), who were followed and treated between April 2010 and September 2010 in Endocrinologic Policlinic of Dicle University Medical Faculty were admitted to the study. The blood taken from the patients was analyzed for Anti-GAD, Islet cell antibody (ICA), HbA1c, c-peptide, D vitamin (25(OH) colecalciferol, parathormone and Cytokines. A statistically meaningful difference was found between Type1 DM, Type2 DM and control group in terms of HbA1c parameter. (P0,05). As comparing C-peptide parameter Type1 DM with Control group, we found out a statististically meaningful difference (P0,05).A statistically meaningful difference was found between Type1 DM, Type2 DM and Control group in terms of IL-2R parameter. Having compared IL-2R parameter with Type1 DM - Control group, we found out a statistically meaningful difference (P0,05). There is no statistically meaningful difference in terms of IL-6 parameter (P>0,05).