Malign Plevral Mezotelyoma ve Asbestoziste F-18 FDG PET-CT, CT VE DTPA Aerosol sintigrafi bulgularını karşılaştırılması
Comparing the results of F-18 FDG PET-CT, CT and DTPA Aerosol scintigraphy in Malign Pleural Mesothelioma and Asbestosis
- Tez No: 281170
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Malign plevral mezotelyoma (MPM) plevranın mezotelyal hücrelerinden kaynaklanan, plevranın primer maligniteleri arasında en sık görülen bir kanserdir. MPM asbest maruziyetine bağlı olarak gelişebilmektedir. Asbest maruziyetinde akciğer parankim ve plevrada çeşitli benign ve malign lezyonlar oluşmaktadır. Bu lezyonlar görüntüleme yöntemleri ile gösterilebilmektedir. Bu çalışmada, asbest maruziyetine bağlı oluşan MPM hastalarında plevral kitle ve plevral kalınlaşma F-18 FDG PET-CT ile görüntülenmiştir. Hesaplanan tümörSUVmax/ karaciğerSUVmax değerlerinin, ölçülen plevral kalınlık boyutunun ve DTPA aerosol sintigrafisiyle hesaplanan kapiller epitelyal permeabilite(KEP) değerleri ile arasındaki korelasyon belirlenmiştir. Ayrıca asbest teması olduğu bilinen hastalar ile hastalığı olmayan sağlıklı kontrol grubu arasındaki kapiller epitelyal permeabilite(KEP) değerleri karşılaştırılmıştır.Materyal ve metod: Bu çalışmaya MPM tanısı almış ve PET/CT görüntülemesi yapılmış 22 hasta, klinik olarak ve Toraks CT'lerinde Benign Asbestozis saptanan 10 hasta ve kontrol grubu olarak 16 sağlıklı birey olmak üzere 48 kişi dahil edildi. MPM'li hastaların yaş ortalaması 54,55±13,21 (31-83 yaş aralığı), benign asbestozisli hastaların yaş ortalaması 54,70±5,50 (45-62 yaş aralığı), kontrol grubu yaş ortalaması 56,31±582 (43-64 yaş aralığı) idi. MPM ve Benign asbestozisli hastalarda parankim hasarını belirlemek amacıyla Tc-99m DTPA Aerosol Sintigrafisi yapıldı. Kontrol grubu olarak; daha önce DTPA aerosol sintigrafisi yapılan, sigara içme öyküsü olmayan, bilinen sistemik bir hastalığı ve plevral kalınlaşmaya sebep olacak akciğer patolojisi bulunmayan, asbest maruziyeti olmayan sağlıklı bireyler retrospektif olarak değerlendirmeye alındı.Bulgular: MPM (malign plevral mezotelyoma) tutulum lokalizasyonları üst, orta, alt olmak üzere 3 alana ayrılarak her alanın tümörSUVmax/karaciğerSUVmax ile plevral kalınlaşma değerleri ve kapiller epitelyal permeabilite(KEP) değerleri arasındaki ilişki Pearson korelasyon testiyle incelendi. Her 3 alanda tümörSUVmax/karaciğerSUVmax ile plevral kalınlaşma değerleri arasında pozitif korelasyon (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: Malign Pleural Mesothelioma (MPM) is the most common cancer type in primer malignancies of pleura which originated from the mesothelial cells of pleura. MPM can be developed by reason of asbestos exposure. In asbestos exposure, some benign and malign lesions consists in pleura and pulmonary parenchyma. These lesions can be showed by imaging methods. In this study, the pleural mass and pleural thickness were imaged with F-18 FDG PET-CT in MPM patients by reason of asbestos exposure. Correlation between calculated tumor SUVmax/ liver SUVmax values, calculated pleural thickness size and capillary epithelial permeability values calculated with DTPA aerosol scintigraphy were evaluated. Also capillary epithelial permeability(KEP) values of the known patients with asbestos exposure and healthy control patient group were compared.Material and Method: Totally 48 patients, 22 of them who underwent PET/CT imaging and diagnosed MPM, 10 benign asbestosis patient diagnosed with thorax CT and clinically and16 healthy patients as control group included in this study. Mean age of MPM patients is 54,55±13,21 (31-83 years old), mean age of benign asbestosis patients is 54,70±5,50 (45-62 years old), and the mean age of the control group is 56,31±582 (43-64 years old). Tc-99m DTPA Aerosol Scintigraphy was applied to the MPM and benign asbestosis patients to determine the parenchymal damage. DTPA aerosol scintigraphy applied, nonsmoker, with no pulmonary patology and with no asbestos exposure healthy patients were evaluated retrospectively as control group.Result: Accumulation of MPM is localized to 3 parts as upper, median and lower, and the correlation values between pleural thickness values of tumor SUVmax/ liver SUVmax of each area and capillary epithelial permeability(KEP) values are evaluated with Pearson correlation test. Between pleural thickness values and tumor SUVmax/ liver SUVmax values , positive correlation (p0,05).