Malign plevral mezotelyoma hastalarımızın klinik, patolojik özellikleri, uygulanan tedaviler, sağkalım ve sağkalıma etki eden faktörler
The clinical and pathological features of patients with malignant pleural mesothelioma, the treatments, survival and factors affecting survival
  1. Tez No: 568173
  2. Yazar: AYHAN AÇLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE GÜMÜŞAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Malign plevral mezotelyoma (MPM) nadir görülen ve prognozu kötü bir hastalıktır. Epiteloid, sarkomatoid ve bifazik alt tipleri vardır. Tedavisinde cerrahi, radyoterapi (RT) ve/veya kemoterapi kullanılır. Bu çalışmada amaç MPM hastalarının patolojik özelliklerini, uygulanan tedavileri, sağkalım ve sağkalıma etki eden faktörleri belirleyebilmektir. Retrospektif olarak hasta dosyaları taranarak 01.01.2012 ile 01.02.2019 tarihleri arasında MPM patolojik tanısı nedenli kliniğimize başvurmuş 75 hastanın dosyalarından klinik, histolojik ve patolojik özellikleri, klinik evreleri, performans durumları, tedaviye başlamadan önceki laboratuvar bulguları ve aldığı tedaviler ile aldığı tedavilerin yan etkileri belirlendi. Genel sağkalım süresi (OS) ve progresyonsuz sağkalım süresi (PFS) üzerindeki etkileri araştırıldı. Çalışmamızda kadın/erkek oranı 1,34:1 idi. En sık başvuru şikayeti dispneydi. Hastalara en sık torakoskopik plevra biyopsisi ile tanı konulmuştur. Patolojik alt tip olarak hastalarda en çok epiteloid tip mevcuttu. Hastalığın medyan tanı yaşı 63 bulunmuştur. Hastaların OS ve PFS'si sırası ile 14,9 ve 9,87 ay olarak bulundu. Hastaların %89,3'ü kemoterapi tedavisi (sadece kemoterapi, kemoterapi+RT, kemoterapi+cerrahi, kemoterapi+cerrahi+RT) almıştır. Birinci basamak tedavide platin bazlı ajan ile pemetreksed kemoterapi rejimleri uygulanmıştır. Birinci basamak kemoterapi sonrası en sık görülen yan etki trombositopenidir. Hastalığın metastazı en çok kemikte saptanmıştır. Çalışmamızda yaş ile OS arasında ters orantılı (p=0,005), albümin ile OS arasında doğru orantılı (p=0,001), albümin ile PFS arasında doğru orantılı (p=0,001) bir ilişki bulundu. Performans Skoru (ECOG PS)
Özet (Çeviri)
Malignant pleural mesothelioma (MPM) is a rare disease with a poor prognosis. It has epitheloid, sarcomatoid and biphasic subtypes. Surgery, radiotherapy (RT) and/or chemotherapy are used in the treatment. The aim of this study was to determine the pathological characteristics of MPM patients, the treatment modalities, and the factors affecting survival and survival. We retrospectively analyzed the patient files and evaluated the clinical, histological and pathological features, clinical stages, performance status, laboratory findings before treatment and the treatments they received and received side effects of 75 patients who applied to our clinic due to the pathological diagnosis of MPM between 01.01.2012 and 01.02.2019. The effects on overall survival time (OS) and progression-free survival (PFS) were investigated. In our study, the female to male ratio was 1.34:1. The most common complaint was dyspnoea. The patients were most frequently diagnosed with thoracoscopic pleural biopsy. The most common pathological subtype was epithelioid type. The median age at diagnosis was 63 years. OS and PFS of the patients were found as 14.9 and 9.87 months, respectively. 89.3% of the patients received chemotherapy (chemotherapy only, chemotherapy+RT, chemotherapy+ surgery, chemotherapy+surgery+RT). Platinum based agent and pemetrexed chemotherapy regimens were applied in the first-line treatment. The most common side effect after first-line chemotherapy is thrombocytopenia. The metastasis of the disease was mostly detected in the bone. In our study, there was an inverse relation between age and OS (p=0.005), direct correlation between albumin and OS (p=0.001), and a direct correlation between albumin and PFS (p=0.001). OS (p=0.038) and PFS (p=0.035) of patients with ECOG PS