Samsun ili buğday ekim alanlarında görülen yabancı ot türlerinin belirlenmesi ve önemli türlerin çimlenme ve gelişme biyolojilerinin araştırılması
  1. Tez No: 28122
  2. Yazar: HÜSREV MENNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
110 ÖZET Samsun ili buğday ekim alanlarında saptanan farklı 35 familyadan Gramineae, Cruciferae, Leguminosae ve Compositae familyaları en fazla tür içeren familyalar olarak saptanmışlarıdır. Tespit edilen 146 türden ise Alopecurus myosuroides Huds., Avena spp., Bifora radians Bieb., Cerastium glomeratum Thuill., Chenopodium album L, Convolvulus arvensis L.,Fumaria officinalis L, Galium aparine L, Poa annua L, Polygonum convolvulus L, Ranunculus arvensis L, Sinapis arvensis L., Steflaria media (L) Vill., Veronica hederifolia L. ve Veronica persica Poir. Rastlama Sıklıklarına, Genel Kaplama Alanlarına, Özel Kaplama Alanlarına ve m2,deki yoğunluk durumlarına göre önemli bulunmuşlardır. Çimlenme biyolojisi çalışılan Alopecurus myosuroides Huds., Bifora radians Bieb ve Avena sterilis L.'in birinci ve ikinci tohumlarının minimum çimlenme sıcaklıkları 5°C olarak bulunmuştur. Alopecurus myosuroides Huds. ve Avena sterilis L.'in birinci tohumlarının optimum çimlenme sıcaklıkları 10-15°C Bifora radians Bieb ve Avena sterilis L.'in ikinci tohumlarının ise 10°C olarak saptanmıştır. Maksimum çimlenme sıcaklıkları ise Alopecurus myosuroides Huds., Bifora radians Bieb ve Avena sterilis L.'in ikinci tohumlarının 25°C Avena sterilis L.'in birinci tohumlarının 307C olarak tespit edilmiştir. Çimlenme denemeleri sonucunda dormansi özelliği gösteren bu türlere GA3 (Giberellik Asit), KN03 (Potasyum Nitrat) ve 2,4-D gibi kimyasallar uygulanmış ve sonuçta GA3'ün Bifora radians Bieb ve Avena sterilis L.'in birinci ve ikinci tohumlartda KNOg'ün Alopecurus myosuroides Huds., Bifora radians Bieb ve Avenasterilis L.'in birinci ve ikinci tohumlarında çimlenme oranını arttırdığı gözlenmiştir. 2,4-D'nin ise ise çalışılan tüm türlerde inhibitör etkisi yaptığı ve çimlenme oranını azalttığı saptanmıştır. Farklı ortamların gelişmeye etkisi incelendiğinde çalışılan tüm türlerin bitki boyu, toprak üstü yaş ve kuru ağırlığı ve toprak altı yaş ve kuru ağırlıkları sera koşullarında en yüksek çıkmıştır. Sera koşullarında elde edilen değerlen sırasıyla açık alandaki ve klimadaki değerler izlemiştir.
Özet (Çeviri)
112 SUMMARY 146 weed species belonging to the 35 different plant families were found in wheat fields in Samsun. The most important weed species belong to the Gramineae (=Baceae), Cruciferae (=Brassicaceae), Leguminosae (=Fabaceae) and Compositae (=Asteraceae) families. Among these weeds Alopecurus myosuroides Huds., Avena spp., Bifora radians Bieb., Cerastium glomeratum Thuill., Chenopodium album L, Convolvulus arvensis L, Fumaria officinalis L, Galium aparine L, Poa annua L, Polygonum convolvulus L, Stellaria media (L.) Vi II., Veronica hederifolia L and Veronica persica Poir. were more common species in the region. Germination biology of Alopecurus myosuroides Huds., Bifora radians Bieb and Avena sterili s L was studied. Minimum germination temperature for primary and secondary seeds of Avena steri I is, was found to be 5 °C. Optimum germination temperature of seeds of A. myosuroides and A. sterilis for primary seeds and Bifora radians and A. sterilis for secondary seeds were found to be 10-15 and 10 °C respectively. Maximum germination temperature of Alopecurus myosuroides Huds., Bifora radians bieb. and Secondary seeds of Avena sterilis L. was determined as 25°C and 30°C for the primary seeds of Avena sterilis. In order to investigate to the effect of chemicals, GA3, KN03 and 2,4-D were used in the the germination studies, GA3 increased the germination rate in Bifora radians and Primary and secondary113 seeds of A. sterHis; KN03 increased germination rate of B. radians, A. myosuroides and primary and secondary seeds of A. sterilis. it was determined that 2,4-D has an inhibition and decreasing effects on the germination rate in all species. The effects of the different conditions i.e. greenhouse, climatized room and open field on the weed species were also determined. Plant height, the green and dry weight of the above ground and under ground parts of plants were found to be higher in greenhouse.lt is followed by open field and climatized room conditions.