Mathews kurutucusunun benzeri yerli yapım teknikel kurutucusunun yapısal ve işlevsel özelliklerinin saptanması ile kurutma ve çalışma verilerinin saptanması üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 28121
  2. Yazar: HAKAN HİLAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
68 ÖZET ikinci ürün Araştırma ve Yayım Projesi"nin 1982 yılında devreye girmesiyle Çukurova Bölgesinde ikinci ürün tarımında önemli gelişmeler sağlanmıştır, ikinci ürünün hasat zamanı bölgede yağışların başladığı, hava bağıl neminin yüksek olduğu zamana rastlar. Bu şartlarda söz konusu ürünlerin güvenle depolanabilmesi mümkün değildir. Bunun yanısıra artan üretim miktarları bölgede kurutma ve depolama sorununu gündeme getirmiştir. Bu sorunun çözümü için bölgeye dışalımla bir çok kurutma ve depolama sistemleri satın alınmıştır. Bu sistemlerin kullanıma girmesi, Mayıs 1985'te Resmi Gazete'de yayınlanan kurutma ve depolama sistemlerinden, ithalatta gümrük vergisinin kaldırılmasıyla hızlanmıştır. Bu teşvikten ilk yararlananlar devlet kuruluşları olmuş, daha sonra büyük üreticiler de bu sistemleri ithal yoluna gitmiştir. Bu çalışmada amaç Çukurova Bölgesinde yalnızca yabancı teknoloji ve dışalımla kurulan, pahalı yatırım gerektiren kurutma ve depolama sistemlerinin çalışmalarını incelemek, yerli üretim ve yan sanayi olanakları ile yine yerli bilgi birikimi ile yapılabilirliğini araştırmak ve yerli kopye üretim kurutucu tiplerinin çalışma karakteristiklerini incelemektir. TEDK tarafından 1985 yılında ithal yolu ile getirtilen Opico marka, traktörle çekilir (mobil şaseli) ve traktör kuyruk milinden verilen hareketle fan-brülör ve helezon götürücüleri çalıştırılan kurutucunun, 1986 yılında Mersin Sanayi Çarşısı tarafından kopye üretimi gerçekleştirilmiştir. Yine mobil şaseli bir yapıda olan Pedrotti marka kurutucu 1990 yılında dışalımla getirtilmiş ve piyasaya sunulmuştur. Aynı kurutucuya benzer fakat Çukurova koşullarına uygun bazı değişiklikler yapılan bir kurutucu piyasaya sunulmuştur. T.M.O. tarafından 1984 yılında getirtilen Mathevs marka kurutucu Teknikel Endüstriyel-İzmir firması tarafından benzeri yapılarak piyasaya sunulmuştur ve giderek yaygınlık kazanmaktadır. Kurutucu 475, 675, 975 olmak üzere üç modelde üretilmektedir.69 Ceyhan, Seyhan ve Yüregir ilçelerinde kurutma ve depolama sistemlerinin yoğun olarak kullanıldığı bölgelerde yapılan araştırmada yerli kopye üretim kurutucuların yöredeki pazar paylarının % 32.50, toplam kurulu kurutma kapasitesi içerisindeki paylarının da % 24.31 olduğu saptanmıştır. Pazar payı gün geçtikçe artmakta olan yerli kopye üretim kurutucular bölgede verimli olarak çalışmaktadır. Sonuç olarak; yüksek fiyat ve dövizle dışalım bağımlılığı ile getirtilen kurutucuların ülkemiz olanakları, teknolojisi ve yerli bilgi birikimi ile kolaylıkla yapılabildiği, bu aşamadan sonra kurutma yatırımlarında bu imkanlardan yararlanılması gerektiği söylenebilir. Bu sayede sağlanan döviz tasarrufunun yanısıra yedek parça, işletme kolaylığı ve ucuzluk gibi avantajlar da beraberinde gelecek ve bu etkenler kurutma ve depolama sektörüne yeni bir boyut kazandıracaktır.
Özet (Çeviri)
70 SUMMARY There has been an importantincrease in the production of corn in Çukurova Region due to the application of the Second Crop Production Project since 1982. In Çukurova Region, harvest time of second crops initiate in the rainy season and the relative humidity of the wheather is very high. In this situation, these crops can not be stored safely. On the other hand, increasing of the second crops production has created a drying and storage problem. To come over of this problem, many drying and storage systems have been imported and installed in Çukurova Region. After the cancelation of the custom tax on the equipments for the drying and storage systems in the May of 1985, the papularity of these equipments started rising sharply. State establishments and the other private establishments have benefited from this encouragement. The aim of this study is to observe drying and storage systems which are imported and installed in Çukurova Region; To examine the possibility of producing these systems by using current tecnology and knowledge and to observe the characteristics of home made dryers. The dryers that move freely and that can be trailed by tractor were imported by TZDK in 1985 under the name of Opico. This dryer has been produced by the Mersin Industrial Bazaar by copy method. Again the dryers under the name of Petrotti have been imported from Italy and were sold in Çukurova Region. This dryers was copied, adopted and produced according to needs of Çukurova Region. Mathews dryer was produced by Teknikel Endüstriyel-îzmir and marketted. This dryer has got three types (475, 675,975) and since that time use of this system has been in common. According to research which has been done in the region covering Ceyhan, Seyhan and Yüregir, it has been found out that the71 home-made dryers have got 32.50 % share in the market and the share of home-made dryers in total drying capacity in the region is 24.31 %. Home-made dryers whose marketting share is rising day by day have being operated effectively. Coming to conclusion, we can say that production of the dryers which are still being imported by paying a lot of foreign currency, can completely be done in our country. However, it is not possible to say the same thing for production of storage systems.