Çukurova yöresi'nde pamuk yaprak biti (Aphis gossypii glover) (Homoptera: Aphididae)'nin pamuk tarlasında populasyon gelişmesinin özellikleri
- Tez No: 28123
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
73 Özet Çukurova'da Pamuk yaprakbiti (Aphis gossypii Glover)' nin pamuk tarlasında populasyon gelişmesinin özellikleri bu çalışmada incelenmiştir. A. gossypii 'ye Adana çevresinde yürütülen arazi çalışmalarında Malva spp. (Ebegümeci) ve Capsella bursa-pastoris (L) Medik. (Çoban çantası) üzerinde kanatsız doğurucu dişi formunda olduğu belirlenmiştir. A. gossypii 'ye ilkbahar aylarında., pamuk tarlasına geçmezden önce, Ebegümeci,Çoban çantası ve Cucurbitaceae familyasına bağlı bitki türleri (Kabak, Hıyar,Kavun,Karpuz) üzerinde tesbit edilmiş ve bu bitkiler üzerinde koloni oluşturduklar» görülmüştür. Kış ve ilkbahar aylarında seralarda Cucurbitaceae familyası türleri ve yine seralarda turunçgil fideleri üzerinde yoğun olarak kanatlı ve kanatsız formlarına ve nimf 'lerine rastlanılmıştır. Pamuk tarlasında A.gossypii bulaşması,1991 ve 1992 yıllarında pamuk bitkilerinin 2-4 gerçek yapraklı olduğu dönemde meydana gelmiştir. 1991 yılında Temmuz ayında bitkilerin daha çok taraklanma ve çiçeklenme döneminde önemli populasyon yükselişi göstermiş, 1992 yılında ise mevsim başında ve Temmuz ayında bitkilerin taraklanma ve çiçeklenme döneminde olmak üzere iki farklı dönemde populasyon yükselmesi göstermiştir. Her iki yılda'da Ağustos ayı başlarında bitkilerin Koza oluşturma ve olgunlaştırma döneminde pamuk tarlasından kaybolmuştur. Çapalama ve seyreltme yaprak biti populasyonunu düşürücü yönde etkilemiştir.Azotlu gübreleme ve arkasından yapılan 1. sulama, populasyonu artırıcı yönde etkilemiş, daha sonra yapılan sulamaların populasyon gelişmesine bir etkisi olmamıştır. Coccinellid predatörlerden Coccinella septempunctata L. daha çok mevsim başında görülmüş fakat pamuk tarlasından çabuk kaybolmuşlardır.Scymnus spp. yaprak bitinin artış gösterdiği dönemde populasyon artışı göstermiş, populasyonları yaprak bitine bağlı olmamıştır.74 Adonia variegata (Goeze) yaprak biti ile yakın ilişkili olmuş fakat düşük yoğunlukta rastlamlmıştır.Hemipter predatörlerden Deraeocoris pallens Reut. ve Orius niger (W.) yaprak biti populasyonunun artığı dönemde artış göstermişler, ancak populasyonları yaprak biti populasyonuna bağlı olmaksızın değişik pamuk zararlıları üzerinde beslenmişlerdir. Chrysoperla carnea Stephens populasyonu da yaprak biti ile çoğalmış polifag bir gelişme göstermiştir. Mevsim sonunda değişik zararlılar üzerinde'de beslenmiştir. Aphidiolates aphidimyza Rondoni görüldüğü tarlada çok yüksek populasyon oluşturmuş, yaprak biti populasyonunun düşmesinde belirgin bir etki göstermiştir. Açık alanda kafes içerisinde yapılan denemelerde bir vegetasyon süresi boyunca pamuk yaprakbiti 20 döl vermiştir.Temmuz ayında döllerin gelişme süresi daha kısa, döl sayısı daha fazla olmuş, fakat bu dönemin hemen arkasından açık alanda yaprak biti populasyonu çökmüştür. Bu çöküşte iklim faktörlerinden çok biotik faktörler rol oynamıştır. 1992 yılında Hacıali'de yürütülen çalışmada, az bulaşıklılık ve ağır bulaşıklılık gösteren bitkiler arasında bitki boyu gelişimi yönünden farklılık önemli olmuştur. Tarak+ çiçek gelişimi ve koza+ açılmış koza gelişimi arasında görülen farklılıklarda mevsim sonuna doğru ortadan kalkmış, kısa bir süre devam eden yaprak biti bulaşıklılık farkından doğan zararı bitkiler daha sonra telafi etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
75 SUMMARY The characteristics of Population Development of Cotton Aphid, ( Aphis gossypii Glover ( Homopter;Aphididae) in Cotton Fields in Çukurova Region In this work the characteristics of population dynamic of Aphis gossypii Glover were studied in cotton fields in Çukurova region of Turkey in 1991 and 1992 Wingless A. gossypii females were found on Malva spp, and Capsella bursa-pastoris (L) Medik. in field, and all forms of A.gossypii were found on cucurbiteceae in greenhouse and on citrus seedlings during winter and spring. It was also observed that A.gossypii fed on Malva spp, C. bursa-pastoris and cuccurbits which were playing an important role for the primary infection in cotton field. The primary infection occured when cotton plants developed 2-4 leaves in1991 and 1992. The population of A. gossypii peaked during square and blossoming period in July in1991 and1992 and, additionally during beginning of the vegatation period in 1992. Its population decreased to almost zero level during the boll forming and maturatiy period of cotton plants in August in both years The hoeing up and rarefying was an important factor in the decrease of the population density of A.gossypii. Nitrogen fertilization and the first irrigations positively effected the population development of A. gossypii in cotton fields It was found that the Coccinellid predator Coccinella septempunctata L. were feeding on aphid species in basic growty stages but its population disappered in short time. The Scymnus spp. population increased when the population of A. gossypii grow but its populations was not depending on the abundance of A. gossypii. The increase of Adonia variegata ( Goeze) population was related to A. gossypii population, but its population density was low.The population of Deraeocoris pallens Reut. (Hemiptera, Miridae) Orius niger (W.) (Hemiptera, Anthocoridae) and76 Chrysoperla carnea Stephens (Neuroptera, Chrysopidae) increased when A.gossypii population increased.These predators were not dependent to A. gossypii population. They were fed on other cotton pests, especially increase occured in the end of the season. Aphidiolates aphidimyza Rondoni (Diptera, Cecidomiidae) was related to the population of A. gossypii and it was seen that it affected the A.gossypii population in cotton field. It was determined that A.gossypii gave 20 generations during the vegatation period, The development of A.gossypii was very quick and the period for one generation was shorter in July. It was found that the cotton plants height was significant statistically between low density and heavy density groups. The statistically differences between groups for square + flowers and boll and opened boll growty, disappered the end of the season. After the aphid population infection lasted in short time, the plants Which have different aphid density compensed for the this injury of aphid infection.