Deneysel akut pankreatit modelinde adalimumabın tedaviye olan etkinliği
Therapeutic effectiveness of adalimumab in experimental acute pancreatitis
  1. Tez No: 281232
  2. Yazar: FEVZİ FIRAT YALNIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ PATA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Gastroenteroloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Gastroenterology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Akut pankreatit pankreasın ve peripankreatik dokunun inflamatuar bir hastalığıdır. Tümör nekrotize edici faktör alfa (TNF-alfa), hastalığın patogenezinde ve sistemik komplikasyonların gelişiminde anahtar role sahiptir. Bu çalışmanın amacı, ratlarda oluşturulmuş şiddetli akut nekrotizan pankreatit modelinde bir TNF-alfa inhibitörü olan Adalimumab'ın etkinliğinin araştırılmasıdır.METOD70 adet Wistar albino cinsi dişi rat çalışmaya dahil edilmiştir. Ratların ortalama ağırlıkları 250 gramdır. Ratlar Grup 1: SHAM laparatomi, Grup 2: SNP (şiddetli nekrotizan pankreatit) grubu, Grup 3: SNP ve intraperitoneal (İP) salin, Grup 4: Adalimumab (ADA) 2mg/kg İP ve SNP, Grup 5: ADA 4mg/kg ve SNP, Grup 6: ADA 2mg/kg ve Grup 7: ADA 4mg/kg olarak herbir grupta 10'ar adet olmak üzere gruplandı. SNP; ortak safra ve pankreas kanalınının duodenuma girmeden henüz önce bağlanması, insizyon suture edilmeden 50 mikrogram/kilogram cerulein İP verilmesi ile oluşturuldu. Denekler 24. Saatte sakrifiye edildi. Serum pankreatik amilaz ve pankreas dokusunda ödem, nekroz, inflamasyon, yağ nekrozu ve kanama parametreleri değerlendirildi..SONUÇLARAdalimumabla her iki dozda da pankreatik amilaz değerlerinde anlamlı düşüş saptanmamıştır (SNP, 13160±3208,9; SNP+ADA 2mg/kg, 13946±1393,1; SNP+ADA 4mg/kg, 12298±2133,8 U/L; p>0,5).
Özet (Çeviri)
Acute pancreatitis is a local inflammatory disease of pancreas. Tumor necrosis factor alpha (TNF-alpha) has a central role in the pathogenesis and its related systemic complications. The aim of this study is to evaluate the therapeutic effectiveness of TNF inhibitor adalimumab in severe necrotizing pancreatitis (SNP) model in rats.METHODSSeventy female Wistar albino rats weighing median 250 grams randomly divided into seven groups. Rats were divided into the following groups; group 1: SHAM laparatomy, group 2: SNP, group 3: SNP and saline intraperitoneally (IP), group 4: Adalimumab(ADA) 2mg/kg IP and SNP, group 5: ADA 4mg/kg and SNP, group 6: ADA 2mg/kg and group 7: ADA 4mg/kg. SNP was induced by complete pancreatic duct obstruction and cerulein hyperstimulation (50 microgram/kg intraperitoneally). Animals were killed at 24 hours. Pancreata were prepared for hematoxylin and eosin staining. Serum pancreatic amylase activity, pancreatic edema, inflammation, necrosis, fat necrosis, bleeding were assessed.RESULTSAdalimumab treatment was not found to decrease serum pancreatic amylase levels statistically significant(SNP, 13160±3208,9; SNP+ADA 2mg/kg, 13946±1393,1; SNP+ADA 4mg/kg, 12298±2133,8 U/L; p>0,5).