Asetaminofen ile hasar oluşturulmuş rat karaciğeri ve oksidatif stres üzerine desfluran ve propofol etkilerinin karşılaştırılması
Comparıson of the effects of desflurane and propofol on rat liver damaged with acetaminophen and oxıdative stress.
- Tez No: 281231
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ BEKİR DEMİREL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Propofolün kalp, karaciğer, böbrek, akciğer ve beyin dokusunu peroksidasyona karşı koruduğu, antioksidan etkili olduğu gösterilmiştir. Desfluran da hepatik kan akımını korur ve daha az toksiktir; hepatobilier cerrahilerde öncelikli tercih edilmektedir.Çalışmamızda asetaminofen ile hasar oluşturulan rat karaciğer dokusu ve oksidatif stres üzerine propofol ve desfluranın etkileri karşılaştırıldı. 80 adet wistar erkek rat rastgele dört gruba ayrılarak ilk gruba asetaminofen+desfluran (Grup D), ikinci gruba asetaminofen+propofol (Grup P), üçüncü gruba asetaminofen (Grup A) verildi. Dördüncü gruba (Grup K) ilaç verilmedi. Gruplardan rastgele 5'er adet rat 6,12,24,48. saatlerde (T1,T2,T3,T4) sakrifiye edildi. Kan ve karaciğer doku örnekleri alınarak ALT, AST, GST, total CL/ HDL kolesterol, MDA analizleri ve histopatolojik hasar derecelendirilmesi yapıldı. Histopatolojik olarak Grup A'da T1,T2,T3, Grup D'de T1,T3,T4 ve Grup P'de T1,T2 uygulama zamanlarında grup K'ya göre grade artışları anlamlı bulundu. AST değerlerinde Grup P'de T2,T4; Grup D'de T4 uygulama zamanında Grup A ve Grup K'ya göre artma; ALT'de Grup D, Grup P, Grup A'da tüm zamanlarda Grup K'ya göre artma görüldü. Tüm gruplarda PNL sayısı, GST, total kolesterol/ HDL kolesterol, MDA düzeyleri benzerdi.Propofol ve desfluran ile aminotransferazlar ve histopatolojik gradein yüksek bulunması her iki ajanla da karaciğer hasarı oluştuğunu göstermiştir. Anestezi pratiğinde yaygın kullanılan bu anestezik ajanların karaciğer üzerine olan etkilerini değerlendirmek için daha fazla deneysel çalışmaya ihtiyaç olduğu kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Propofol which is an antioxidant is shown to protect heart, liver, kidney, lung and brain tissues against peroxidation. Desflurane preserves hepatic blood flow and is less toxic, so it is preferred in hepatobiliary surgery.In this study rat liver was damaged with acetaminophen and effects of propofol and desflurane on oxidative stress were compared. 80 male Wistar rats were randomised to 4 Groups. First Group was given acetaminophen+desflurane (Group D), 2nd acetaminophen+propofol (Group P) and 3rd acetaminophen (Group A). No drug was given to 4th Group (Group K). 5 rats from each group were sacrificed at 6th, 12th, 24th and 48th hours (T1,T2,T3,T4). Blood was drawn and liver tissue were extracted so that ALT, AST, GST, total cholesterol/ HDL cholesterol, MDA and histopatologic damage were analysed. In Group A at T1, T2, T3, in Group D at T1, T3, T4 and in Group P at T1, T2 times histopatologic grade was worse compared to Group K. AST values were higher at T2, T4 times in Group P; at T4 in Group D compared to Groups A and K. ALT values were higher in Groups D, P and A at all times compared to Group K. Number of PNL, GST, Total choleserol/ HDL cholesterol, MDA values were similar between Groups.Propofol and desflurane caused both high aminotransferase levels and histopatological grade which indicates liver damage. We concluded that, to assess the effects on liver, of the anesthetic agents that are commonly used in anesthesia practice, needs further experimental study.