Preeklamptik gebelerde serum nitrik oksit, asimetrik dimetilarjinin, homosistein düzeyleri ve protein oksidasyonu ilişkisinin araştırılması
The investigation of relationship between protein oxidation and serum levels of nitric oxide, asymmetric dimethylarginine and homocysteine in pregnant women with preeclampsia
- Tez No: 281235
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL ARICIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Preeklampsi, bozulmuş NO metabolizmasının olduğu bir tabloyu yansıtabilmektedir. Patofizyolojik mekanizma ise, normal gebeliğin karakteristiği olan ve en azından kısmen NO ile regüle edilen vazodilatasyonun ve azalmış vasküler reaktivitenin yetersizliğidir. Preeklampsinin patogenezinde rol oynayan faktörlerden birinin de endotelyal disfonksiyon olduğu düşünülmektedir. Ancak mekanizması tam olarak aydınlatılamamıştır. Klinik ve deneysel çalışmalar endotelyal disfonksiyonu, artmış serbest radikal üretimiyle ilişkilendirmektedir. Ayrıca, ADMA NOS aktivitesini inhibe ettiğinden dolayı NO düzeylerinde bir azalmaya yol açmakta, bunun sonucu olarak da endotel disfonksiyonunun gelişebileceği ifade edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Preeclampsia may reflected a damaged NO metabolism table. Pathophysiologic mechanism that is characteristic of normal pregnancy and at least partially regulated with NO vasodilatation?s defficiency and decreased vascular reactivity insufficiency. It is thougt that one of the factors that play role in the preeclampsia pathogenesis is endothelial dysfunction. But it?s mechanism has not been exactly enlightened. Clinical and experimental studies is related the endothelial dysfunction with increased free radical production. Also, because of the inhibition of NOS activity with ADMA leads to a decrease in NO levels, it is expressed that endothelial dysfunction may develop as a result of this.