Spinal anestezi ile yapılan transüretral rezeksiyonlarda farklı dozlarda uygulanan izobarik bupivakain ile morfin kombinasyonlarının karşılaştırılması
Compare the effects of intrathecal three different doses of bupivacain application combined with opioids in transuretral resection.
- Tez No: 281234
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN BOZKIRLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Transüretral rezeksiyon geçirecek hastalara spinal anestezi uygulamasında üç farklı dozda bupivakainin opioid ile kombinasyonunda hemodinamik parametreler, anestezi kalitesi, motor ve duyusal blok oluşturma özellikleri ve postoperatif analjezik etkinliklerini değerlendirilmesi amaçlandı.Çalışmamızda TUR operasyonu geçirecek 55 yaş ve üzeri, 60 hasta 5.0 mg (Grup I, n=20), 7,5 mg (Grup II, n=20), 10 mg (Grup III, n=20) bupivakain grupları olarak rastgele 3 gruba ayrıldı. Gruplara toplam volüm 3 mL olacak şekilde 100 µg morfin eklendi. Hemodinamik parametreler, duyusal ve motor blok özellikleri, ilk analjezik ihtiyacı, spinal anestezi uygulamasında gözlenen intraoperatif ve postoperatif yan etkiler kaydedildi.Maksimum duyusal blok seviyesi gruplarda sırayla T10, T8 ve T6 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to compare the effects of three different doses of bupivacain application combined with opioids on postoperative analgesia, motor and sensory blockade and anesthesia quality in patients undergoing transurethral resection of the prostate (TUR-P) under spinal anesthesia .60 patients all above the age of 55 undergoing transurethral resection of the prostate (TUR-P) were randomly divided into 3 groups recieving 5.0 mg (Group I, n=20), 7,5 mg (Group II, n=20), 10 mg (Group III, n=20) of bupivacaine. In each group ,100 µg of morphine was added to application in order to complete the final volume of adminstration to 3 cc. Hemodinamic parameters, motor and sensorial blockade, the time of first postoperative analgesia requirement, intra and postoperative adverse effects of spinal anesthesia were then recorded.Maximum sensorial blockade levels in order of groups revealed to be T10, T8 and T6 respectively. As the sensorial block levels of the groups evaluated during the procedure, a higher level was detected in group III , although it was observed stable in the groups I and II. Changes in hemodinamic parameters were found to be corralated.There was sıgnıfıcant difference in terms of hypotension between the groups. In groups II and III hypotension was detected to be more frequently compared to group I.