Gaziantep ilindeki çocukluk çağı immün trombositopenik purpura hastalarında klinik seyir, labaratuar bulguları ve tedavi cevaplarının değerlendirilmesi
Evaluation of clinical course, laboratory findings and treatment response in childhood immune thrombocytopenic purpura in Gaziantep
  1. Tez No: 281238
  2. Yazar: ÖZLEM KARAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ BAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: İmmün trombositopenik purpura (İTP), çocuklarda sık görülen hastalıklardan olup akut ve kronik şekilde iki klinik formda görülebilmektedir. Çalışmamızda, çocukluk çağı İTP hastalarının öykü, muayene, laboratuar bulguları, klinik seyir ve tedavi cevapları yönünden değerlendirilerek hastalığa neden olabilecek ve kronikleşmeyi etkileyen faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır.Materyal ve Metod: Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Pediatrik Hematoloji Bölümü'nde Mart 2006-Şubat 2011 tarihleri arasında İTP tanısıyla izlenen ve yeterli bilgiye ulaşılabilen 103 hastanın dosyaları öykü, muayene, laboratuar bulguları, klinik seyir ve tedavi cevapları yönünden incelendi.Sonuçlar: Tanı yaşı (ay) ortalama 73.0±50.7, Kız/Erkek oranı 1.1 idi. Hastaların %34'ünde geçirilmiş enfeksiyon, %3.9'unda aşılanma öyküsü mevcuttu. Başvuruda en sık şikayetler döküntü ve/veya morluk (%75.7) ve burun kanaması (%35.9) idi. Hastalar en çok ilkbahar (%29.1) ve yaz (%27.2) aylarında başvurmuşlardı. Hastaların %33.3'ünde viral-bakteriyel seroloji, %20.6'sında antinükleer antikor (ANA), %29'unda antitiroglobulin antikoru (ATA) pozitif saptandı. Akut dönemde başvuran hastaların %50.5'i akut, %49.5'i kronik İTP tanısı almıştı.
Özet (Çeviri)
Objective: Immune thrombocytopenic purpura (ITP) is a common disease in children that can be seen in two clinical forms as acute and chronic. In our study, history, examination, laboratory findings, clinical course and treatment responses of patients with childhood ITP were evaluated in terms of determining causes of disease and the factors affecting the chronicity.Materials and Methods: The files of 103 patients followed as ITP and sufficient information can be accessed between March 2006 and February 2011 at Gaziantep University Faculty of Medicine, Department of Pediatric Hematology were investigated for history, clinical examination, laboratory findings, clinical course and treatment responses.Results: Average age at diagnosis was 73.0 ± 50.7 months and Female/Male ratio was 1.1. 34% of the patients had a history of previous infection and 3.9% had a history of vaccination. Rash and/or bruising (75.7%) and epistaxis (35.9%) were the most common complaints at admission. The patients were admitted mostly in spring (29.1%) and summer (27.2%). In patients, 33.3% had pozitive viral-bacterial serology, 20.6% cases had positive antinuclear antibodies (ANA), 29% had positive antithyroglobulin antibody (ATA). 50.5% of patients admitted during the acute phase were diagnosed as acute, 49.5% were diagnosed as chronic ITP.