Kök bölgesinde toprak suyu akımının izlenmesine yönelik bilgisayar programlarının geliştirilmesi ve uygulaması
- Tez No: 28126
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
IV ÖZ Ç.Ü. Ziraat Fakültesi Araştırma-Uygulama Çiftligindeki bir pamuk parseline ve çıplak bir toprak parseline tansiyometreler, elektriksel direnç üniteleri ve nötronmetre boruları yerleştirilmiştir. Çalışma süresince toprak rutubet gerilimi ve toprak su içeriği ölçülerek izlenmiştir. Arazide ölçülen toprak rutubet gerilimi ve toprak su içeriği değerlerinden yararlanarak, toplam^ akı, derine sızma, kapillarik akı (buharlaşma) ve bitki köklerinden dolayı meydana gelen akı (kökler tarafından alınan su) miktarları ile doymamış hidrolik iletkenlikleri hesaplamaya yarayan bilgisayar programları geliştirilmiştir. îlgili programlar, bir paket programa dönüştürülerek Personal Computer (PC) ' de çalışılacak şekilde araştırıcıların hizmetine sunulmuştur. ABSTRACT In order to monitor soil moisture suction and soil water content, tensiometers, electrical resistance units and accss tubes were installed in a cotton plot and a bare soil plot located on the eKperimantal -farm of Agriculturel Faculty, University of Çukurova. Computer programmes were developed for the calculation of total soil water flux, downward flux, capillary flux (evaporation), flux through the plant roots and unsaturated hydraulic conductivity by using measured soil moisture suction and water content. Calculation can be carried out on an IBM computer.
Özet (Çeviri)