Doğu Akdeniz bölgesi Agromyzidae familyası (Diptera) faunası üzerinde araştırmalar
- Tez No: 28125
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
49 ÖZET Bu araştırmada Doğu Akdeniz Bölgesi'nde gerek tarımsal ve gerekse tarım dışı alanlardaki Agromyzidae türleri ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Bu amaçla 1991-1992 yıllarında Doğu Akdeniz Bölgesi içinde yer alan Adana, içel, Hatay illeri ve çevresinden yaklaşık 1 yıl süreyle örnekler toplanmıştır. örnekleme özellikle kültür bitkilerinden olmak üzere tüm tarım ve tarım dışı alanlarda yürütülmüştür. Çalışma sonucunda Phytomyzinae alt familyasından Lriomyza irifolii (Burgess), L.bryoniae (Kaltenbach), L strigata (Meigen), L.cicerina (Rondani) ve Phytomyza horticola Gourau türleri ve Agromyzinae alt familyasından Agromyza hieamalis (Becker) türü elde edilmiştir. Bunlardan L. îrifolii en önemli kültür bitkisi zararlısı olarak saptanmış ve özellikle Cucumis melo L. (kavun), Capsicum annum L (biber), Lycopersicum esculentum L (domates), Phaseolus vulgaris L. (fasulye) ve Ciîrillus vulgaris L. (karpuz) üzerinde yaygın olarak zarar yaptığı belirlenmiştir. Bu çalışmada saptanan agromyzid türlerin parazitleri olarak L.trifolii üzerinde Diglyphus isaea (Walker), L. strigata üzerinde D. isaea, Chrysocharis pubicornis (Zetterstedt), P. horticola üzerinde Aphidius sp., Pseudopezomachus massi Nixon., Chrysocharis pubicornis, Chrysonotomyia formosa (Westwood), C. lyonitae (Ferriere), D. isaea, Pediobius acantha (Walker) ve Sphegigaster sp., olarak belirlenmiştir. Ayrıca cins ve tür teşhisi yapılamayan Alysiini tribüsüne bağlı bir tür belirlenmiştir.50 Ayrıca kültüre alma çalışmaları sırasında parazitlenme nedeniyle bazen hiç ergin elde edilememiştir. Bu parazitlerin teşhis sonuçları şöyledir: Papaver somniferum L üzerinde C. formose D. isaea, P. acantha (Hymenoptera-Eulophidae); Ainsworthia trachycarpa Boiss. üzerinde D. isaea, Pisum sativum L üzerinde Alysiini -genus et sp. indet, C. pubicomis ve D. isaea ve Rumex sp. üzerinde Anthomyiid sp. tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
51 SUMMARY The Faunistic Studies on the Family Agromyzidae (Diptera) in South East Mediterranean Region of Turkey. The taxonomy of Agromyzidae species both in agricultural and non-agricultral areas have been studied. We sampled agromyzids to determine the species in Adana, İçel and Hatay for one year between 1991 and 1992. Samplings were done especially on crop plants, and sometimes on weed and wild plants. After all species were identified by Dr. K.A. Spencer, we examined the samples morphologically in laboratory. As a result, Liriomyza trifofii (Burgess), Liriomyza bryoniae (Kaltenbach), Liriomyza stigata (Meigen) Liriomyza cicerina (Rondani) and Phytomyza horticoia Goureau from the Phytomyzinae subfamily, and Agromyza hieamaiis (Becker) from the Agromyzinae subfamily were found. In addition, the parasitoids namely, Digiyphus isaea (Walker) (Hymenoptera: Eulophidae) on L. trifo/ii; D. isaea and Chrysocharis pubicornis (Zetterstedt) (Hymenoptera: Eulophidae) on L. strigata; A/ysiini, Aphidius sp., Pseudopezomachus mass/' Nixon (Hymenoptera: Braconidae), C. pubicornis, Chrysonotomyia formosa (Westwood), Chrysonotomyia iyonitae (Ferriere), D. isaea and Pediobius acantha (Walker) (Hymenoptera: Eulophidae); Sphegigaster sp. (Hymenoptera: Pteromalidae) on Phytomyza horticoia were determined. During the works of culture, sometimes no mature was faund because of parasites. These parasites were C. formose, D. isaea52 and P. acantha (Hymenoptera-Eulophidae) on Papaver somniferum L; D. isaea on Ainsworthia trachycarpa Boiss; A/ys/in/, C. pubicornis, D. isaea on Pisum sativum L. and Anthomyiid sp. on Rumex sp..