Orta kulak pencerelerine uygulanan orta kulak implantının odyolojik performansının araştırılması ve işitme cihazı ile karşılaştırılması
Application of the middle ear implants to the middle ear windows; assessment of the audiological performance and comparasion with the conventional hearing aids
  1. Tez No: 281279
  2. Yazar: BÜLENT GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ATAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Cerrahi müdahale ile işitmesi düzeltilemeyen orta kulak sorunu olan hastalarda, geleneksel amplifikasyon uygulamalarının çeşitli zorlukları vardır. Orta kulak implantlarının orta kulak pencerelerine yerleştirilmesi, alternatif amplifikasyon yaklaşımlarından biridir. Orta kulak implantının orta kulak pencerelerine yerleştirilmesi ile gerçekleştirilen amplifikasyon ve sağlanan bu amplifikasyonun işitme cihazı ile karşılaştırılması üzerine çalışmalar sınırlıdır. Bu nedenle çalışmamızda, her hasta kendisinin kontrol grubu olacak şekilde, işitme cihazı ve orta kulak implantının performansını ve bu ameliyatın mevcut işitmeye olan etkilerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışmaya öncesinde en az 3 ay işitme cihazı deneyimi olan 21 hasta alınmış ve işitme cihazı performansları değerlendirilmiştir. Sonrasında bu hastaların orta kulak pencerelerine VSB orta kulak implantı uygulanmıştır. Konuşma işlemcileri 1 hafta sonra takılarak ilk ayarlamaları gerçekleştirilmiştir. İlk ayar sonrası 1. ayda hastaların orta kulak implant performansları değerlendirilmiştir. İşitme cihazı ve orta kulak implantı kullanımı sonrası, IO-IHA ölçeği ile günlük yaşam ve amplifikasyon memnuniyetine yönelik değerlendirmeler yapılmıştır. VSB kullanmaya başladıktan sonra labirentit nedeniyle işitme kaybı artan bir hasta ve işitme bulguları değişkenlik gösteren başka bir hasta (FMT'nin temas veya sabitlik sorunu olduğu düşünülerek revizyon cerrahisi yapıldı) çalışma dışı bırakılmıştır. Sonuçta; fonksiyonel kazanç olarak 125,250, 500 Hz ve alçak frekans ortalama değerinde her iki amplifikasyon yöntemi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0.05). 1000,2000,4000,6000,8000 Hz, saf ses ortalaması (konuşma frekansları) ve yüksek frekans ortalama değerinde orta kulak implantının işitme cihazına göre istatistiksel olarak anlamlı oranda fonksiyonel kazanç sağladığı bulunmuştur (p0.05). Günlük yaşam ve amplifikasyon memnuniyetine yönelik değerlendirmede IO-IHA ölçeğine göre yararlanma/verimlilik, sosyal yeterlilik ve toplam puan yönünden orta kulak implantı puanları işitme cihazına göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur (p0.05) Özellikle konuşma ve yüksek frekans amplifikasyonuna ihtiyaç olduğunda orta kulak implantlarının işitme cihazlarına göre işlevsel olabildiği, alçak frekans amplifikasyonun da ise bir fark olmadığı tespit edilmiştir. Amplifikasyon memnuniyeti değerlendirilmesinde, orta kulak implantının konuşma ve yüksek frekanslarda sağladığı daha yüksek fonksiyonel kazançtan dolayı verimlilik konusunda, daha az görünür olması nedeniyle de sosyal yeterlilik konusunda işitme cihazına göre daha fonksiyonel olabildiği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
It is possible to encounter some problems in the use of conventional hearing aids in the presence of middle ear disease and in the patients whose hearing can not be restored by surgical means. Placement of active middle ear implants to the middle ear windows is one of the alternative approaches. There are limited number of studies about middle ear window applications of the active middle ear implants, and comparison of the amplifications obtained by the active middle ear implantas and conventional hearing aids are also lacking. In this study, we aimed to campare the performance of the active middle ear implants and conventional hearing aids in an attempt to assess the affect of active middle ear implant surgery on hearing. Initially, 21 patients who were using a conventional hearing aid for at least 3 months were evaluated regarding their auditory performance. Then, active middle eare implantation surgery was performed on one of the middle ear windows in these patients. The speech processors were placed one week after the surgery for the first fitting. After the first fitting, the auditory performance of the patients were evaluated one month later. Amplification and quality of life assessments were performed using IO-IHA inventory after both hearing aid and active middle ear implant applications. Two patients were excluded from the study as these patients had a revision surgery due to development of labyrinthitis in one and variations in the auditory findings in the other because of FMT stabilization problems. There was no statistically significant difference between both amplification methods regarding the functional gain at the frequencies 125, 250 and 500 Hz or the avearege values at low frequencies (p>0.05). Active middle ear implants yielded a significantly better functional gain campared to the conventional hearing aids at the high frequencies as well as in the pure tone averages at the frequencies 1000, 2000, 4000, 6000 and 8000 Hz (speech frequencies) (p0.05). On quality of life and amplification satisfaction evaluation performed according to IO-IHA inventroy, benefit/effectiveness, social acceptance and total scores were beter with the active middle ear implants than the hearing aids (p0.05). It was found that middle ear implants yielded more functional gain especially when amplification is needed in the speech frequencies as well as in the high frequencies while there was no difference in the amplification of the low frequencies. Evaluation of amplification satisfaction revealed that middle ear implants seem more efficient than the conventional hearing aids in terms of functional gains obtained in the high frequencies, and social acceptance as thay are less visible.