Nano doldurucu içeren bağlanma ajanlarının, farklı tam seramik türleri ve dentin arasındaki bağlanma kuvvetine olan etkisinin değerlendirilmesi
The effect of the bonding agents which have nanofillers on the bond strength of all-ceramics to dentin
- Tez No: 281278
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ KEYF
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada altı farklı bağlanma ajanının (Adper Single Bond Plus, Nano-Bond, Prime & Bond NT, Excite Bond, One Step Plus, Opti Bond Solo Plus) üç farklı tam seramik sistemi (Ceramco, IPS Empress 2 ve Copran Zr) ile dentin arasındaki bağlanma kuvvetine olan etkisi değerlendirilmiştir. Bağlanma ajanlarından Adper Single Bond Plus, Nano-Bond ve Prime & Bond NT nano doldurucu içermektedir. Her bir seramik sistemi için A1 renginde, 4 mm çapında ve 2 mm kalınlığında, 60'ar adet disk hazırlanmıştır. 90 adet molar diş köklerinden akrilik rezin kalıplara gömülmüştür. Dişlerin bukkal ve lingual yüzeyinde dentin açığa çıkarılarak 180 adet diş yüzeyi hazırlanmıştır. Dentin yüzeyleri asit ile pürüzlendirilmiş ve altı farklı bağlanma ajanı uygulanmıştır. Hazırlanan seramik diskler rezin siman ile dentin yüzeylerine yapıştırılmıştır. Üç farklı tam seramik sistemi için altı farklı bağlanma ajanı kullanılarak toplam 18 grup oluşturulmuştur (n=10). Tüm örnekler yedi gün boyunca 37±2ºC deki suda bekletilmiş, ardından örneklere 5±2ºC ve 55±2ºC' de 500 kez termal siklus uygulanmıştır. Tüm örneklere Llyod Universal Test cihazında 0.5 mm/dakika kafa hızıyla kesme kuvveti uygulanmıştır. Kesme kuvvetine karşı dayanıklılık değerleri istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Dentin kopma yüzeyleri taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile incelenmiştir. Nano doldurucu içeren bağlanma ajanları geçirimli elektron mikroskobu (TEM) ile incelenmiştir. Her üç seramik tipi için de Prime & Bond NT ile dentine yapıştırılan tam seramik örnekler; Excite Bond, One Step Plus ve Opti Bond Solo Plus kullanılan gruplara oranla daha yüksek bağlanma kuvveti değerleri göstermiştir. Bu fark istatistiksel olarak önemli bulunmuştur. Prime & Bond NT adezivinin silika nano doldurucular ve dipentaeritrol pentaakrilat monofosfat (PENTA) içermesi daha yüksek bağlanma kuvveti değerleri elde edilmesine neden olabilir. SEM incelemesi sonuçlarına göre; Adper Single Bond Plus, Nano-Bond ve Prime & Bond NT kullanılan örneklerde adeziv rezinde koheziv kopma gözlenmiştir. Excite Bond, One Step Plus ve Opti Bond Solo Plus kullanılan örneklerde karışık tipte kopma meydana gelmiştir. TEM incelemesi sonuçlarına göre; nano doldurucuların bazı bölgelerde kümelenme yaparak toplandığı gözlenmiştir. En yüksek bağlanma kuvveti değerleri Ceramco seramik örnek gruplarında, en düşük bağlanma kuvveti değerleri ise Copran Zr seramik örnek gruplarında gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This in-vitro study investigate the bond strength of three all-ceramic system (Ceramco, IPS Empress 2 and Copran Zr) retained on dentin with six bonding agents (Adper Single Bond Plus, Nano-Bond, Prime & Bond NT, Excite Bond, One Step Plus, Opti Bond Solo Plus). Adper Single Bond Plus, Nano-Bond and Prime & Bond NT are nanofilled adhesive systems. 60 seramic disc with diameter of 4 mm, height of 2 mm and shade of A1 were prepared from each of all-ceramic systems. A vertical planar dentin-bonding surface was prepared on the buccal and lingual dentin of 90 extracted human molars. So 180 dentin-bonding surface were prepared. Tooth specimens were divided into 18 groups (n=10). The dentin surfaces were etching and bonding agents were applied. Finally, the seramic discs were luted to the dentin surfaces with resin cement. All specimens were kept in water at 37±2ºC for seven days after cementation. Then the specimens were subjected to thermocycling in a water bath of 5±2ºC and 55±2ºC for 500 cycles. Shearing test was conducted at a cross-head speed of 0.5 mm/min. Results were analyzed istatistacially. Fractured surfaces of each specimen were inspected with scanning electron microscope (SEM). The distribution of the nanofillers were observed transmission electron microscope (TEM). For each seramic system, when Prime & Bond NT was using higher shear bond strength values were obtained than Excite Bond, One Step Plus, Opti Bond Solo Plus. This may be attributed to the content of Prime & Bond NT. This adhesive system contains silica nanofillers and dipentaerythritol pentaacrylate monophosphate (PENTA). SEM obseravation revealed that failure mode was cohesive in adhesive resin for Adper Single Bond Plus, Nano-Bond and Prime & Bond NT. Mixed failure mode was observed for Excite Bond, One Step Plus and Opti Bond Solo Plus. The TEM image suggested that the nanofillers were aggregated in some areas. The highest shear bond strength values were recorded for Ceramco and the lowest shear bond strength values were recorded for Copran Zr.