Orta kulak kemikciklerinin morfolojisi
- Tez No: 9857
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KENAN AYCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Morfoloji (Histoloji ve Embriyoloji) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
7. ÖZET Bu çalışma toplam 78 malleus (65 erişkin, 13 yenidoğan), 79 incus (65 erişkin, 14 yenidoğan) ve 19 stapes (5 erişkin, 14 yenidoğan) üze rinde yapıldı. Kemikçikler çeşitli Üniversitelerdeki kolleksiyonlardan veya disseksiyon yoluyla kafa t aslarından çıkarılarak temin edildi. Elde edilen kemikçikler üzerinde ölçüm noktaları tespit edildi. Bu noktalar arasındaki uzaklıklar mikrometre ile ölçüldü. Her kemikçiğin fotoğrafı alınarak açıları ölçüldü. Ölçülen Uzaklıklar: Malleus 'un toplam uzunluğu, caput mallei ile processus lateralis' in ucu arasındaki uzaklık, processus lateralis ile manubrium mallei' nin uçları arasındaki uzaklık, collum mallei ile pro cessus lateralis 'in ucu arasındaki uzaklık, incus 'un toplam uzunluğu, crus breve'nin uzunluğu, crus longum ve crus breve'nin uçları arasında ki uzaklığı, stapes 'in toplam uzunluğu, basis stapedis' in uzunluğu, crus posterior 'un ekseninin uzunluğu, crus anterior 'un ekseninin uzunluğudur50 Bulgular erişkin ve yenidoğan olarak iki grup halinde sunuldu. Malleus' un toplam uzunluğu; erişkinlerde 8.12 mm, yenidoğanlarda 7.88 mm, malleus' un inclination açısı erişkinlerde 141, yenidoğanlarda 139.3° olarak bulundu. İncus 'un toplam uzunluğu erişkinlerde 6.68 mm, yenidoğanlarda 6.60 mm, incus 'un açısını erişkinlerde 99.18, yenidoğanlarda 96.64 bulduk. Stapes 'in toplam uzunluğunu erişkinlerde 3.42 mm, yenidoğanlarda 3.32 mm, stapes "in açısını erişkinlerde 46.8, yenidoğanlarda 45.42 bulduk. Manubrium mallei 'nin ucunda öne doğru bir eğriliği; erişkinlerde % 53.8, yenidoğanlarda % 61.5 oranında, Crus breve incudis'in üzerinde bir çentiğin varlığını erişkinlerde % 41.5, yenidoğanlarda % 42.8 oranında bulduk. Elde edilen sonuçlar literatür bilgileri ışığı altında tartışıldı.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY This study has been made on 78 malleus (65 adult, 13 new born), 79 incus (65 adult, 14 new born) and 19 stapes (5 adult, 14 new born). The ossicles have been provided from the collections of the University of Turkey or by dissecting them from fresh cadavers. The points of measurement on the ossicles has been defined. The distance between these points have been measured by a micrometer. The angles of the ossicles have been measured by taking photograps of them. The measured distances: Malleus; Total length of the malleus, the distance between caput mallei and tip of the processus lateralis, between processus lateralis and tip of the manubrium mallei, between collum mallei and tip of the processus lateralis.52 Incus; Total length of the incus, the length of cms breve, the distance between the tips of crus longum and cms breve. Stapes; The total length of the stapes, the length of the basis stapedis, the length of the axis of the crus posterior and the length of the axis of the anterior. The findings have been presented in two groups as adult and new born. It has been found that the total length of malleus for adults is 8.12 mm, for new boms is 7.88 mm and that the malleus inclination angle for adults is 141, for new boms is 130.3. We found that the total length of the incus for adults is 6.68 mm and for the new boms is 6.60 mm and that the incus angle for adults is 99.18°, for new boms is 96.64°. We found that the total length of the stapes for adults is 3.42 mm and for the new borns is 3.32 mm and that the stapes angle for adults is 46.8, for new borns is 45.42. We found that the curve forward at the end of the manubrium mallei; for adults is 53.8 %, for new borns 61.5 %, the existence of a notched on crus breve incudis for adults is 41.5 % and new borns 42.8 %. The results of this research have been evaluated according to the literature.