Doğu Akdeniz Bölgesi'nde Akdeniz sineği Ceratitis Capitata (Wiedeman) (Diptera:Fephritidae)'nın konukçu değişimi üzerine araştırmalar
- Tez No: 28128
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
47 ÖZET Bu çalışmada meyvelerin önemli zararlılardan biri olan Akdeniz meyve sineği, Ceratitis capitata (Wiedemann)'nın doğadaki konukçu değişimi, değişik konukçularda; gelişme süreleri, cinsiyet oranları, vücut irilikleri ve yakalanan ergin sayısı ile vuruklu meve sayısı arasındaki ilişki incelenmişir. C. Capitata'nın doğadaki mevsimsel konukçu değişimi, sırasıyla; şeftali, kayısı, elma, armut, incir, nar, trabzon hurması, ayva, mandarin, portakal, altıntop ve avakado meyvelerinde gerçekleşmiştir. C. capitata ergin öncesi gelişme sürelerinin konukçulara göre değişiklik gösterdiği belirlenmiş olup en kısa gelişme (25.7 °C), 22.7 gün ile trabzon hurması meyvelerinde gerçekleşmiştir. Bunu 24.2, 24.8, 26.1, 32.2 ve 33.1 gün ile şeftali, kayısı, incir, armut ve elma meyveleri izlemişlerdir. Turunçgil meyvelerinde en kısa gelişme (22.3 °C) 24.5 gün ile Satsumada gerçekleşmiştir. Bunu 25.9, 29.1, 29.8, 30.0 ve 30.8 gün ile Klemantin, Redblush, Marshseedless, Hamlin ve Washington meyveleri izlemişlerdir. Cinsiyet oranları incelendiğinde, tüm konukçularda erkek-dişi oranının 1:1 olduğu bulunmuştur. Vücut iriliklerinin meyve türlerine göre farklılık gösterdiği tesbit edilmiş olup, gelişme süreleri kısa ve dişi bireylerin daha fazla elde edildiği türler olan şeftali, kayısı, trabzon hurması ve incir meyvelerinde ergin vücut iriliklerinin daha büyük oldukları belirlenmiştir. Değişik konukçularda yakalanan C. capitata ergin sayıları ile vuruklu meyve sayıları arasında; şeftali, kayısı ve incir meyvelerinde önemli bir ilişki olduğu tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
48 SUMMARY Seasonal movement of Ceratitis capitata (Wied.) from one host plant to another was studied by comparing trap catches placed on both citrus and non-citrus trees. The development time of immature stage, sex ratio body size and the relationship between trap catches and infested fruit were also studied. First adult catch was observedof peach trees which was followed by apricot, apple, pear, fig, pomagranate, persimmon, quince, mandarin, orange, grapfruit and avacado. The shortest developmenttal time of immatures was persimmon and the longest on apple. The sex ratio was 1 :1 on all host plants. Adults body size varied depending on the larval diet. Regression analysis revealed that the relation between trap catches and infested fruit was only important for peach, apricot and fig hosts. The development time of immature stages at 25.7 °C was shortest on persimmon (22.7 days) which was followed by 24.2, 24.8, 26.1, 32.2 and 33.1 days on peach, apricot, fig, pear and apple, respectively. The development time on citrus hosts at 22.3 °C was 24.5, 25.9, 29.1, 29.8, 30.0 and 30.8 days on Satsuma, Clementine, Redblush, Marshseedless, Hamlin and Washington navel orange, respectively. Sex ration of females to males was 1 :1 on all host plants.. The adults emerging from the hosts on which immature development was shorter showed larger body size compared to others. Regression analysis indicated that the relation between trap catch of adults and fruit was only important for peach, apricot and fig hosts.