İki yerli pupa parazitoitinin Zaprionus indianus gupta (Dıptera:Drosophılıdae) üzerinde farklı sıcaklıklardaki etkinliğinin belirlenmesi
The efficacy of two native pupal parasitoids on Zaprionus indianus gupta (Diptera: Drosophilidae) at different temperatures
  1. Tez No: 905358
  2. Yazar: MELAK ALAA ABDULMAJED AL-HELLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY KAÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bitki Koruma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Afrika incir sineği olarak bilinen Zaprionus indianus (Gupta) (Diptera: Drosophilidae), 70'den fazla farklı bitki türünün meyvelerinde üreme yeteneğine sahip bir meyve sineğidir. Polifag bir tür olarak kabul edilir. Zaprionus indianus çiftçiler ve bölge ekonomisi için potansiyel bir tehlike olarak kabul edilmiştir. İstilacı tür Z. indianus ilk kez 2017-2018 yıllarında Türkiye'nin Doğu Akdeniz bölgesinde bulunmuştur. Zararlı; Trabzon hurması, böğürtlen, incir, kiraz, dut, şeftali ve erik'te belirlenmiştir. Bu araştırmada, iki yerli pupal parazitoit olan Pachycrepoideus vindemmiae (Rondani) (Hymenoptera: Pteromalidae) ve Trichopria drosophilae Perkins (Hymenoptera: Diapriidae)'in, Z. indianus'nun farklı sıcaklık koşullarında (21°C, 24°C, 27°C ve 30°C) etkinliği değerlendirilmiştir. Bulgular, sıcaklığın her iki parazitoitin parazitlik oranları ve zararlının popülasyonunu kontrolü üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. En yüksek parazitlenme oranları P. vindemiae için 21°C'de (%27,75) ile 30 °C'de (%30,00) ve T. drosophilae için 24 °C'de ve 27°C'de (%23,50) belirlenmiştir. Bu çalışma, farklı sıcaklıkların, yerli parazitoitlerin Z. indianus için biyokontrol ajanları olarak potansiyelini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Zaprionus indianus (Gupta) (Diptera: Drosophilidae), also known as the African fig fly, is a fruit fly capable of breeding in the fruits of more than 70 plant species. It is a polyphagous species. Zaprionus indianus is a potential danger for farmers and the regional economy. The invasive species Z. indianus was first found in the Eastern Mediterranean region of Turkey in 2017-2018. It was determined on persimmon, blackberry, fig, cherry, mulberry, peach, and plum. This study evaluated two native pupal parasitoids, Pachycrepoideus vindemmiae (Rondani) (Hymenoptera: Pteromalidae) and Trichopria drosophilae Perkins (Hymenoptera: Diapriidae) on Z. indianus, under different temperature conditions (21°C, 24°C, 27°C, and 30°C). The findings reveal that the temperature significantly affects the parasitism rates and range control capacity of both parasitoids. The highest parasitism rates were recorded for P. vindemiae at 21°C (27.75%) and 30 °C'de (30,00%) and for T. drosophilae at 24°C and 27°C (23.50%). This study showed the potential of different temperatures for native parasitoids as biocontrol agents for Z. indianus.