Kalça protezi ameliyatı olan hastaların Günlük Yaşam Aktiviteleri Bakım Modeline göre evde izleminin etkinliği
Effectiveness of home monitoring according to the Activities of Daily Living Model in hip replacement surgery patients
  1. Tez No: 281301
  2. Yazar: SEVİL GÜLER DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FETHİYE ERDİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu çalışma, kalça protezi ameliyatı olan hastaların Günlük Yaşam Aktiviteleri Bakım Modeli (GYABM)'ne göre evde izleminin etkinliğini değerlendirmek amacıyla yarı deneysel olarak yapılmıştır. Araştırma, Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yapılmıştır. Araştırmanın örneklemine deney ve kontrol grubuna 30'ar olmak üzere, toplam 60 hasta alınmıştır. Verilerin toplanmasında; hasta tanıtım formu, günlük yaşam aktivitelerine ilişkin bilgileri değerlendirme formu ve evde izlem formu kullanılmıştır. Araştırmada kontrol grubundaki hastalara hastanedeki mevcut bakım, deney grubundaki hastalara ise mevcut bakımın yanı sıra, kliniğe kabul aşamasından itibaren GYABM doğrultusunda eğitim ve danışmanlık verilmiştir. Kontrol grubundaki hastalara taburculuk sonrası 1. ve 6. haftalarda, deney grubundaki hastalara ise 1.,3. ve 6. haftalarda evde izlem yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, yüzdelik hesabı, ortalama, ortanca, Ki Kare, Fisher Kesin Ki Kare, Olabilirlik oranı, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis varyans analizi, tekrarlı ölçümlerde varyans analizi, bağımsız gruplarda T testi, Friedman testi, McNemar ve McNemar-Bowker testleri kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, deney grubundaki hastaların taburculuk sonrası 1. ve 6. haftalardaki bilgi puanlarının kontrol grubuna göre arttığı, günlük yaşam aktivitelerini gerçekleştirmede daha bağımsız oldukları ve daha az sorunla karşılaştıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been quasi-experimentally performed in order to evaluate the effectiveness of home monitoring according to the Activities of Daily Living Model in hip replacement surgery patients. The study was conducted in Ankara Numune Education and Research Hospital. Totally 60 patient, experiment and control groups with 30 person per group, were taken to the research. Patient information form, evaluation form for knowledge regarding activities of daily living and home monitoring form were used for data collection. The control group patients received the existing care provided in the hospital. In adition to existing care, the experiment group patients received training and counselling according to Activities of Daily Living Model beginning from admission to the clinic. Home monitoring was performed in the 1st and 6th weeks after discharging for control group patients, and in the 1st, 3rd and 6th weeks for experiment group patients. Statistical data analysis has been carried out with percentage calculations, mean, median, Chi-square, Fisher Exact Test, Likelihood Ratio, Mann Whitney U Test, Kruskal-Wallis Test, ANOVA for repeated measures, Independent-sample T Test, Friedman Test, McNemar and McNemar-Bowker Tests. According to the findings obtained from the study, it was found that the experiment group patients? knowledge scores were increased, they were more independent in performing activities of daily living, and encountered less problems in the 1st and 6th weeks after discharge.