Ankara'da meydana gelen ölümlü trafik kazalarının adli tıp açısından incelenmesi
Investigation of mortal traffic accidents ocur in Ankara in terms of forensic medicine
  1. Tez No: 281307
  2. Yazar: BÜLENT DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TANER AKAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma, trafik kazasına bağlı olay yerinde meydana gelen ölümlere ek olarak, trafik kazası sonrası hastaneye taşınırken, hastanede tedavi görürken ve taburcu edildikten sonra meydana gelen ölümlerin de içerisinde yer aldığı, gerçek ölüm oranlarının saptanması ve Türkiye İstatistik Kurumu verilerindeki eksikliğin vurgulanması amacıyla planlanmıştır.01.01.2007-31.12.2007 tarihleri arasında Adli Tıp Kurumu Ankara Şube Müdürlüğü'nce ölü muayeneleri yapılan toplam 1395 ölüm olgusundan, Ankara'nın merkez ve çevre ilçelerinde meydana gelen trafik kazalarına bağlı 482 ölüm olgusu çalışmaya dahil edilmiştir.Çalışmada, araç içi trafik kazasına bağlı ölüm olgularının % 70.1'inin (117) ve araç dışı trafik kazasına bağlı ölüm olgularının % 78.4'ünün (247) olay yerinin dışında meydana geldiği saptanmış (toplam 364 olgu) ve istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the actual death rate due to traffic accidents that occur at the accident scene, in adition during transportation to hospital , in hospital or after discharge and emphasize the defect in the data of Turkey Statistical İnstituteBetween the dates of 01.01.2007-31.12.2007 there are total 1395 cases of death which the post mortem examinations made by the İnstitute Of Forensic Medicine Ankara branch Office.We added 482 death cases related to traffic accidents occured in center of Ankara with surrounding counties.İn the study, %70 (117) of cases due to traffic accident?s and %78.4 (247) of cases due to traffic-pedestrian accident, occurred outside the place of event was detected (total 364 cases) and was found statistically significant (p