Enfraruj teknolojili yeni bir vasküler görüntüleyiciyle (Veinviewer) venöz hastalıkların tanı ve tedavisinde güncel uygulamalar
Current practice with near infrared imaging (Veinviewer) using infrared technology in the diagnosis and treatment of venous diseases
  1. Tez No: 281325
  2. Yazar: AYDIN TUNÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YİĞİT FEVZİ AKÇALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Giriş ve amaç:?Veinviewer? deri altında yer alan 8-10mm. derinliğindeki periferik damarları görüntüleyen yansıtıcı, yakın-kızılötesi (near-infrared) teknolojisiyle gerçek-zamanlı (real-time) bir görüntü oluşturarak çalışan yeni bir sistemdir. Çeşitli disiplinlerde uygulanmak üzere kolay ve rahat periferik venöz ponksiyon için özgün olarak tasarlanan cihaz;venöz hastalıklarda, kronoprofilaktik, maliyeti azaltan, hasta ve hekim için işlem konforu sağlayan yeni bir diagnostik ve terapötik yardımcı olarak kullanılabilir. Bu amaçla, farklı uygulamalarda ?Veinviewer?in çok yönlülüğünü değerlendirmek için prospektif, randomize klinik olan bu çalışma planlandı.Hasta ve yöntem: Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurulu'ndan onay alındıktan sonra yürütülen çalışma, Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı polikliniğine başvuran ve bilgilendirilmiş onayı alınmış bağımsız iki ayrı grubunda toplam 40 hastayı kapsamaktadır. Grup I, skleroterapi yapılan toplam 20 hastayı kapsamaktadır. Bu hastalardan on kişiye `VeinViewer kılavuzluğunda' Grup IA (n=10), on kişiye de ?Veinviewer? kullanılmadan Grup IB (n=10) skleroterapi yapılmıştır. Grup II, flebektomi yapılan 20 hastayı kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
Background and Objective: Veinviewer is a novel system which operates by producing real-time image via reflective near-infrared technology that visualize peripheral vessels localized 8-10mm. depth under skin. This device, which is designed to achieve easy and comfortable venous puncture in several disciplines, can be used as a novel diagnostic and therapeutic assistant which provides chronoprofilaxy, cost reduction and comfort for patient and clinician. Thus, a prospective, randomized, clinical study was designed to assess versatility of Veinviewer in various applications.Patients and Method: The study, which was conducted after approval by Ethics Committee of Erciyes University,School of Medicine, included overall 40 patients (in 2 independent groups), who referred to Cardiovascular Surgery outpatient clinic and gave informed consent. Group I included totally 20 patients, who underwent sclerotherapy with (Group IA; n=10) or without (Group IB; n=10) using Veinviewer.