Meme kitlelerinin cerrahi planlamasında dijital kızılötesi termal görüntülemenin rolü: pilot çalışma
Role of digital infrared thermal imaging in surgery planning of breast masses : A pilot study
  1. Tez No: 452361
  2. Yazar: TALHA SARIGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER ERTAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Dijital kızılötesi termal görüntülemenin, skorlama sistemi kullanarak memedeki palpabl kitleleri malign ve benign olarak ayırmadaki ve malignite tanısı almış hastalarda aksiller tutulumu tespitteki etkinliğini araştırmaktır. Materyal Metod: Çalışmaya memede ele gelen kitle yakınması ile polikliniklere başvuran 62 hasta ve malignite nedenli operasyon planlanan 11 hasta aksiller metastaz varlığını değerlendirmek amacıyla dahil edildi. Termal görüntüler oda sıcaklığı 22-25 santigrat derecede sabit tutulan, hasta üzerinde direkt hava akımının olmadığı, güneş ışınlarına direk maruz kalınmayan bir ortamda alındı. Memedeki kitlelerin tanısı için hastaların hepsine termal görüntülemenin ardından tru-cut biyopsi yapıldı. Biyopsi sonuçları malignite ile uyumlu gelen, non-steroid antiinflamatuar, streoid ve benzeri ilaçlar kullanmadığı anamnezinden öğrenilen 11 hastada da aksiller metastaz varlığı termal görüntüleme ile değerlendirildi. Aksiller tutulum değerlendirilirken bu bölgenin çok kanlanması ve kol ile teması nedeniyle oluşan artefaktları önlemek ve termal görüntülemenin duyarlılığını arttırmak amacıyla 3 dk soğuk stres uygulandıktan sonra tekrarlayan görüntüler alındı. Tekrarlayan görüntülerden hipertermik alanı işaret eden sıcak noktalar aksiller patolojik lenf nodu tutulumu olduğu şeklinde yorumlandı. Bulgular: Malign kitleler ile benign kitleler arasında maksimum sıcaklık ve ortalama sıcaklık açısından istatiksel olarak anlamlı farklılık bulundu (p=0.001). Alt grup analizi yapıldığında özellikle bu farklılık fibroadenomlar ve kistler ile anlamlıydı. Gruplar arasında yapılan total skor analizinde anlamlı farklılık bulundu. Skorlama sisteminin malign/benign ayrımında 1.5 skor kesim noktası olarak bulundu (Eğri altında kalan alan, 0.839). Konvansiyonel yöntemler daha duyarlı iken, termal görüntüleme maligniteye daha özgül bulundu. Aksiller tutulumun tespiti açısından termal görüntüleme ile geleneksel yöntemler arasında anlamlı fark görülmedi (p=0.226). Sonuç: Bu çalışmada termal görüntüleme malign kitlelerden benign kitleleri ayırmada geleneksel yöntemlere yardımcı olarak kullanılabileceği görülmüştür. Aksiller metastazı tespit etmede geleneksel yöntemler ile termal görüntüleme arasında farklılık görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate efficacy of digital infrared thermal imaging in diagnosis of benign and malignant breast masses and in detection of axillary metastasis in patients with breast cancer. Materials and Methods: Sixty two patients with palpable breast mass and 11 of them who were diagnosed with breast cancer were enrolled in the study. Thermal images were taken in a room which was kept at a constant temperature of 22-25 degrees Celsius, without direct air flow and sunlight. After thermal imaging, tru-cut biopsy was performed for the diagnosis of breast mass. From the patients who were diagnosed with breast cancer, 11 patients without history of non-steroidal anti-inflammatory drugs, or steroid use were evaluated for axillary metastases using thermal imaging. To aviod artifacts caused by contact of upper extremity, 3 minutes of cold-stress was created over the axillary region to increase the sensitivity of thermal imaging. In the recurrent images, hot spots pointing hypertermia were interpreted as axillary involvement. Results: A statistically significant difference was found between the malignant masses and benign masses for maximum temperature and average temperature (p = 0.001). In the subgroup analysis, this difference was significant especially for fibroadenomas and cysts. There was a significant difference for the total score analysis between the groups. Cut-off value of 1.5 was found to have the highest sensitivity and specificity (area under the curve, 0.839). While conventional methods more sensitive, thermal imaging was more specific for malignancy. There was not significant difference between conventional methods and thermal imaging for the detection of axillary involvement (p = 0.226). Conclusion: In this study, thermal imaging was found to differentiate malign lesions from benign lesions effectively and it can be used as an adjunct tool to traditional methods. For the detection of axillary metastases, there wasn't significant difference between the conventional methods and thermal imaging.