Kalkojen mikro ve nanoyapilar ve uygulamalari
Chalcogenide micro and nanostructures and applications
  1. Tez No: 374389
  2. Yazar: OZAN AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAYINDIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
S, Se ve Te elementlerinin bileşiminde yer aldığı camlardan olan kalkojenler, yüksek doğrusal olmayan kırılma indisleri ve geniş orta-enfraruj geçirgenliği gibi sıra dışı malzeme özellikleri sayesinde, silikonun modern elektronikte oynadığı rol gibi fotonik için gelecek vadeden malzemelerdir. Fakat ileri teknolojik kullanımlarının önündeki en büyük engel, bu malzeme özelliklerinin fotonik aygıtlarda mikrotel, mikroküre veya mikrodisk gibi özel uygulamalar için eşsiz optik işlevselliklerin gerektirdiği biçimlerde kullanılmasındaki zorluklardır. Optik resonatörler, modülatörler ve ışık algılama aygıtları bu uygulamaların bazılarıdır. Bu çalışmada, yazar kalkojen tabanlı bütünleşmiş fotonik elemanların üretimi konusunda yeni yollar arayışındadır ve bu yolda diğer teknolojiler ile uyumlu ve genişletilebilir bütünleşme aşamaları olan düşük maliyetli çok verimli bir üretim yöntemini ele almaktadır. Çalışma, kalkojen optik kavitelerin bir polimer fiber içerisinde üretimlerinden devre üzerine küresel, küremsi ve elipsoidal şekillerde bütünleştirilmesine ve optik özelliklerin değerlendirilmesi kadar yapılanları göstermektedir. Elektro-optiksel özellikleri olan aktif fotonik elemanların üretiminin yanında bir de yüksek kırılma katsayılı resonatörlere ışık eşlemek için inceltilmiş kalkojen fiberlerin üretilmesini ele almaktadır. Bunlara ilaveten, geniş alanlı kalkojen nano tel tabanlı bir ışık algılama aygıtının gösterimi yapılmıştır. Bu gösterim fotoiletken algılama hücrelerinin fabrikasyonunu, okuyucu elektronik devre tasarımını ve bir şekil algılama uygulaması için geliştirilen özel amaçlı yazılımı içermektedir.
Özet (Çeviri)
Chalcogenides, which are glasses consist of S, Se and Te elements, are promising materials for photonics as silicon for modern electronics, due to their extraordinary material properties such as high nonlinearity and wide mid-IR transparency. However, the biggest barrier before their full extend technological exploitation is the difficulty in utilization of these unique material properties within photonic devices with various forms of desired geometries including nanowires, microspheres, and microdisks as necessitated by unique optical functionalities for specific applications, some of which are optical microresonators, modulators, and photodetection devices. In this study, the author explore new routes for the fabrication of on-chip photonic elements with chalcogenides and consider a low cost high-yield production method with a compatible and extendable integration phase. The study illustrates production of chalcogenide optical cavities embedded in a polymer fiber, on-chip integration of the cavities having spherical, spheroidal, and ellipsoidal boundaries, and results of their optical characterizations. Besides the fabrication of active photonic devices with electro-optical capabilities, tapered chalcogenide fibers are also considered as evanescent couplers for the resonators of high index materials. In addition, a large area chalcogenide nanowire based photodetection device is demonstrated including fabrication of photoconductive pixels, design of an electronic readout circuit, development of a custom software for a pattern detection application.