Sığla ağacı (Liquidambar orientalis mill.)'nın doku kültürü tekniği ile üretilmesi
- Tez No: 28136
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN BİRKAN YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Sığla ağacında sürgün ucu ve tomurcuklar explant olarak kullanılmış Blaydes (1966), Nitsch (1969), MS (1962) temel ortamlarında ve Blaydes ortamının modifikasyonlarında denemeler kurulmuştur.Blaydes (1966)'nın 1 mg/1 BA ve 1 mg/1 kinetinle modifiye edilmiş ortamı ve bu ortamın %10 seyreltilmiş konsantrasyonu kallus ve sürgün elde etme açısından en iyi sonucu vermiştir. Kallus ve sürgün oluşumunda ilk 25 gün içinde hızlı bir gelişme görülmüş, alt-kültür için 25.-30.günlerin uygun olduğu tespit edilmiştir. 2 ve 6 yaşlı bitkilerden alınan explantlarda %93 oranında boyu 0,5 cm yi geçen çoklu sürgün elde edilirken, yaşlı fertlerden alınan explantlarda bu oran %38'e düşmüştür. Genç bitkilerin %95'inde çapı 0,5 cm yi geçen kallus elde edilebilmiş yaşlı ağaçlardan alman explantlarda bu oran %17'ye düşmüştür. Genç bitkilerin ilkbaharda alman explantlannda kallus ve sürgün verimi açısından en iyi sonuç elde edilmiş bunu sonbahar izlemiştir. Yaşlı fertlerde en iyi sonuç sonbaharda alınan explantlarda görülmüştür. Kallus parçalarmm sub-kültüründe kallus edilmiş, sürgün parçasıyla birlikte alman kallusun alt-kültüründe ise altta hızlı kallus gelişimine paralel olarak üstte çoklu sürgünler elde edilmiştir. 2 yaşlı fidanların sürgün ucundan, 1 mg/1 BA+ 1 mg/1 Kinetin içeren Blaydes ortamı içerisinde yetiştirilen sürgünler, 0,5 cm boyunda parçalara bölünerek Blaydes'in hormonsuz ortamında alt-kültüre alınmış ve 70.günde kök oluşumları başlamıştır. 94. günde saçak köklerim tamamlayan bitkicikler toprağa transfer edilmiştir.Bitkiciklerin kökleri çok zayıf olduğundan transferden 1 ay sonra kurumalar başlamıştır. 44
Özet (Çeviri)
SUMMARY Sweetgum tree shoot tips and buds have been utilized as explant. Trials have been conducted with the Blaydes (1966), Nitsch (1969), MS (1962) and modified Blaydes media. The best results, in terms of having callus and shoot, were obtained with the Blaydes (1966) 1 mg/1 and 10% diluted concentration of Blaydes 1 mg/l+ Kinetin 1 mg/1 media. A fast development was observed within the first 25 days and it was found that this period of 25-30 days is the most convenient for subculture. Multi shoot ratio of 0,5 cm was 93% with explants taken from the young plants but this ratio was reduced to 33% with the old ones 95% of the young plant explants were able to produce callus at diameter of over 0,5 cm but this ratio was just 17% with the old plant explants. In terms of timing, spring explants are the best at callus and shoot production and the autumn ones came after that. But the best result is obtained in the autumn with old plant explants. Callus has been obtained with callus pieces sub-cultures and callus sub-cultures with shoot tips have resulted in a fast callus development at the bottom and multi shoot development at the upper site shoot tips taken from 2 years old seedlings that were grown in Blaydes media of 1 mg/1 BA+1 mg/1 Kinetin and shoots, obtained from such a process, were transfered to a Blaydes media without hormon in pieces of 0,5 cm. Rooting was started at a period of 70 days and the transfer to the soil was done 94 days after the begining when side root development was completed. But unfortunately dead plants were observed one month after the transfer because of the weak rooting. 45