İmmobilizasyon ve titreşim uygulamasının aşil tendonu üzerine etkisi
Effects of immobilization and vibration on achilles tendon
  1. Tez No: 281403
  2. Yazar: GÜRHAN DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR ALİ DEMİREL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Ortopedi ve Travmatoloji, Spor, Physical Medicine and Rehabilitation, Orthopedics and Traumatology, Sports
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada spor yaralanmalarının tedavisinde sıklıkla başvurulan immobilizasyon yöntemlerinden alçılama sonrası sıçan aşil tendonunda meydana gelen histolojik değişiklikler, tip I kollajen sentezi ve yıkımı belirteçleri cevabı ve bu değişikliklere tüm vücut titreşimi (TVT) uygulamasının yanıtı araştırıldı. Kırk adet Wistar Albino tipi 4-6 aylık sıçan beş gruba ayrıldı. İlk üç gruba 2 hafta süre ile pelvipedal alçılama yapıldı. İmmobilizasyonun etkilerini göstermek üzere alçı-ötenazi (A) grubundan 2 hafta sonunda doku ve serum örnekleri alındı. TVT'nin etkilerini gösterebilmek amacıyla bir gruba (AT) 1 hafta süreyle her gün 45 Hz frekans ve 3 mm amplitünde aralıklı olarak TVT uygulanırken, diğer grup (AS) ise alçı çıkarıldıktan sonra 1 hafta bekletildi. Ayrıca immobilizasyon uygulanmayan bir kontrol grubu (K) ve aynı şiddette 1 hafta TVT uygulanan kontrol-titreşim (KT) grubu çalışmaya dahil edildi.
Özet (Çeviri)
The effects of immobilization, which is generally, applied method at the treatment of sports injuries, on rat achilles tendon and the further effects of whole-body vibration (WBV) on immobilized tendons were evaluated. Forty Wistar Albino rats at the age of 4-6 months were divided to 5 groups. Casting was applied to 3 groups from crista iliaca anterior superior to the lower part of the foot (pelvipedal cast) and to observe the effects of immobilization serum samples were drawn, achilles tendons were dissected. To evaluate the effects of vibration, WBV was applied for a week at the frequency of 45 Hz and 3 mm amplitude to casting-vibration (AT) group. In addition to these two control groups (control and control-vibration) were formed that were not immobilized to observe the effects of WBV on normal tendons.