HER2 negatif lenf nodu pozitif meme kanseri hastalarında adjuvan dosetaksel-adriamisin-siklofosfamid (TAC)) kemoterapisi
Adjuvant docetaxel-adriamycine-cyclophosphamide (TAC) chemoterapy combination in HER2 negative node positive early breast cancer patients
  1. Tez No: 281404
  2. Yazar: ZEKİ GÖKHAN SÜRMELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADRİ ALTUNDAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Erken evre nod pozitif meme kanseri hastalarında adjuvan TAC (dosetaksel/doksorubisin/siklofosfamid) kemoterapi protokolü sıklıkla tercih edilmektedir. Ancak bu hasta grubu içerisinde, HER2 negatif hastalar için TAC kemoterapi protokolünün etkinliğine dair yeterli veri bulunmamaktadır. Bu çalışmada, kendi merkezimizde takip edilen HER2 negatif nod pozitif meme kanseri hastalarında TAC kemoterapisi sonuçları incelenmiştir. Mayıs 2007 Haziran 2010 tarihleri arasında tanı alan ve merkezimizde TAC kemoterapisi (75/50/500 mg/m2, 3 haftada bir, 6 kür) uygulanan 123 nod pozitif, HER-2 negatif meme kanseri hastalarının verileri geriye dönük olarak değerlendirilmiştir. Her kür sonrasında hastalara G-CSF desteği verilmiştir. Uygun hastalara adjuvan radyoterapi uygulanmış ve kemoterapi sonrasında hormon reseptörü pozitif hastalara hormonal tedavi başlanmıştır. Üç yıllık hastalıksız ve genel sağkalım oranları ile hasta alt gruplarında sağkalım oranları hesaplanmıştır. Ortanca tanı yaşı 47 (25 - 70) bulunmuştur. 14.9 aylık ortanca takip süresi boyunca, 123 hastanın 8'inde (%6.5) rekürrens saptanmış, 3 hasta hastalık progresyonu nedeniyle kaybedilmiştir. Üç yıllık hastalıksız sağkalım oranı %77, genel sağkalım oranı %93.6 bulunmuştur. Hormon reseptörü negatif olanlarda, metastatik lenf nodu sayısı üçten fazla olanlarda hastalıksız sağkalım anlamlı olarak düşük bulunmuştur. Prognoz ve belirli tedavilere yanıt meme kanseri alt tipleri arasında farklılık göstermektedir. HER2 negatif hasta grubunda taksan yanıtı ile ilgili veriler yeterli değildir. HER2 negatif tümörlerde taksan duyarlılığı muhtemelen farklı gen ekspresyon profilleri ile ilişkilidir. Taksan tedavisinden daha çok fayda görmesi muhtemel olan hasta alt gruplarının belirlenmesi için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
TAC (docetaxel/doxorubicin/cyclophosphamide) chemotherapy is commonly used as adjuvant chemotherapy for node-positive breast cancer. However, scarce data is available for HER2-negative subgroup of patients. In this study, survival outcomes of HER2 negative, node positive patients who received TAC as adjuvant chemotherapy were examined. 123 node-positive, HER2-negative breast cancer patients who received adjuvant TAC (75/50/500 mg/m2 6xq3wk) with G-CSF support between May 2007 and June 2010 at our institution were retrospectively reviewed. All appropriate patients received adjuvant radiotherapy and hormonal therapy if hormone receptors positive after completion of chemotherapy. Disease free survival and overall survival rate for three years and survival outcomes in subgroups were calculated. Median age at diagnosis was 47 (range, 25 ? 70). At a median follow-up of 14.9 months, recurrences were observed in 8 (6.5 %) of 123 patients. 3 patients died due to disease progression. Estimated rates of progression free and overall survival at three years were 77 % and 93.6 % respectively. Progression free survival rates were significantly lower in patients with hormone receptor negative disease and patients with more than three metastatic lymph nodes. Prognosis and response to certain chemotherapeutics differ among different molecular subtypes of breast cancer. Taxane sensitivity in HER2 negative tumors is not uniform and response to taxanes is probably affected by different gene expression profiles. More data are necessary to define subgroup of patients that response better to taxane treatment.