Nanodoldurucu içeren kompozitlerin farklı şık cihazları ile mikrosızıntı yönünden arşılaştırılması
Comparison of microleakage of nanofilled resin composites cured with different light curing units
- Tez No: 281428
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIRIM HAKAN BAĞIŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı farklı doldurucu özelliklerine, farklı monomer yapısına sahip kompozit rezinlerin ve kompozit rezinlerin polimerizasyonunda kullanılan iki farklı ışık cihazının, restorasyon sınırı dentinde sonlanan Sınıf II kutu kavitelerdeki mikrosızıntıya olan etkilerini in-vitro olarak incelemektir.Çalışmamızda 90 adet çürüksüz insan molar dişi kullanıldı. Bu 90 dişe mezial ve distal olmak üzere 180 Sınıf II kutu kavite açıldı. Her bir kompozit rezin ve ışık cihazı için 10 örnek olacak şekilde gruplar hazırlandı ve restorasyonlar yapıldı. Boya penetrasyon tekniği ile sızıntı testi uygulandı. Mikrosızıntı testinden elde edilen veriler Kruskal ?Wallis ve Mann- Whitney ?U testleriyle değerlendirildi (p0,05).Filtek Silorane kompozit, bütün kompozitler içerisinde ve her iki ışık cihazı için de en düşük sızıntı değerlerini vermiştir.
Özet (Çeviri)
Comparison of microleakage of nanofilled resin composites cured with different light curing unitsAim of this study is to evaluate the effect of two different light curing units used to cure resin composites with different monomer structures on microleakage of Class II box cavities with restoration margins ending in dentin in vitro.Ninty extraceted sound human third molar teeth were used. 180 cavities with mesial and distal box cavitieswere prepared on 90 teeth. For each resin composite and curing unit 10 teeth were restored. Microleakage values were compared with Kruskal-Wallis and Mann-Whitney U tests (p0,05).Silorane based composites showed lowest microleakage values among all resin composites cured with each light curing unit.