Katarakt cerrahisinde kullanılan sferik ve asferik intraoküler lenslerin kontrast duyarlılık, kornea topografisindeki değişimler ve oküler aberasyonlar açısından etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of spherical and aspheric intraocular lenses on contrast sensitivity, changes in the corneal topography and ocular aberrations in cataract surgery
- Tez No: 281466
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN YAĞCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Katarakt cerrahisi yapılan olgularda göz içine yerleştirilen sferik ve asferik göz içi lenslerin cerrahi sonrası görme keskinliği, kontrast duyarlılık ve oküler aberasyonlar üzerine olan etkilerinin karşılaştırılması.Gereç ve yöntem: Bu çalışma prospektif ve randomize olarak yapıldı. Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalında katarakt tanısı alan ve cerrahi önerilen hastalar iki farklı grupta ele alınarak çalışmaya dahil edildi. Birinci grupta yer alan 60 hastanın 60 gözüne komplikasyonsuz fakoemülsifikasyon yapılarak 30 göze sferik Alcon Acrysof SA60AT ve diğer 30 göze de asferik Alcon Acrysof IQ SN60WF göz içi lens (GİL) implante edildi. İkinci gruptaki 30 hastaya bilateral katarakt cerrahisi fakoemülsifikasyon yöntemiyle yapılarak hastaların rastgele bir gözlerine sferik Rayner Süperflex 620H ve diğer gözlerine de asferik Rayner Süperflex 920H GİL yerleştirildi. Her iki gruba da ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası dönemde korneal topografi cihazı ile ölçüm yapılarak tüm hastaların korneal wavefront değerleri alındı. Ameliyat sonrası dönemde her iki grubun da görme keskinliği ve kontrast duyarlılıkları ölçülerek sferik ve asferik gruplar arasında değerler karşılaştırıldı. Ayrıca ikinci grubun ameliyat sonrası 1.ayda total wavefront ölçümleri yapılarak hastaların sferik aberasyon (SA), vertikal ve horizontal koma ve total yüksek sıralı aberasyon değerleri sferik ve asferik GİL grubunda karşılaştırıldı.Bulgular:Alcon grubunda: Sferik lens uygulanan 30 hastanın yaş ortalamaları 64.13 ± 10.64 yıl iken, asferik lens uygulanan 30 hastanın yaş ortalaması 64.70 ± 8.79 yıl idi.. Sferik lens uygulanan hastaların korneal root mean square ( RMS) ortancası 0.820 µm iken asferik lens uygulanan hastaların RMS ortancası 0.830 µm olarak belirlenmiştir. Çalışma başlangıcında ameliyat öncesi korneal RMS değerleri açısından sferik ve asferik gruplar arasında fark yoktu (p=0.900). Ayrıca sferik lens uygulanan hastaların ameliyat sonrası korneal RMS ortancası 0.826 µm iken asferik lens uygulanan hastaların ameliyat sonrası korneal RMS ortancası 0.832 µm olarak belirlendi. Sferik ve asferik gruplar arasında ameliyat sonrası korneal wavefront RMS değerleri istatistiksel olarak benzerdi (p=0.780). Ayrıca sferik ve asferik gruplar arasında ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası korneal RMS değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu (p=0.710).Sferik lens uygulanan gözlerde ortanca görme keskinliği % 100,0 iken asferik lens uygulaması sonrasında görme keskinliği ortancası % 100,0 idi. Alcon grubunda sferik ve asferik lens uygulaması sonrasında elde edilen görme keskinliği ortancaları istatistiksel olarak farksızdı (p=0.128).Sferik lens uygulanan hastalarda log kontrast duyarlılığı ortancası 1.500 olarak hesaplanmıştır. Asferik lens uygulan grupta da ortanca log kontrast duyarlılığı 1.800 idi.
Özet (Çeviri)
Purpose: Comparison of the post-surgery effects of spherical and aspheric intraocular lenses on visual acuity, contrast sensitivity and ocular aberrations, in cataract surgery cases with eye implants.Material and method: This study was performed in random and prospective manner. Patients, who were diagnosed with cataract and recommended a cataract surgery in Ophthalmology Department of Fatih University's Faculty of Medicine, have been included in the study within two different groups. An uncomplicated phacoemulsification has been performed on 60 eyes of 60 patients in the first group, and for 30 eyes a spherical Alcon Acrysof SA60AT was implanted, and for the other 30 eyes an aspheric Alcon Acrysof IQ SN60WF was implanted. A bilateral cataract surgery has been performed on the 30 patients in the second group by the phacoemulsification method, and a spherical Rayner Superflex 620H was implanted to one of the eyes randomly, and an aspheric Rayner Superflex 920H intraocular lens (IOL) was implanted to the other eyes of the patients. Corneal wavefront values of all patients are obtained from both groups by performing measurements via corneal topography device, in preoperative and postoperative periods. Values between spherical and aspheric groups were compared by measuring visual acuity and contrast sensitivity of both groups in the postoperative period. Furthermore, the total wavefront measurements of the second group were taken at the 1st month after the operation, and spherical aberration (SA), vertical and horizontal coma, and total higher-order aberration values of the patients were compared within spherical and aspheric IOL groups.Results:In the Alcon group: The mean age of the 30 patients, who underwent a spherical lens application, was 64.13±10.64 years, and the mean age of other 30 patients, who underwent an aspheric lens application was 64.70 ± 8.79 years, respectively. Corneal RMS median of patients with a spherical lens, was 0.820 µm, and the RMS median of patients with an aspheric lens, was found as 0,830 µm, respectively. There were no difference (p=0.900) at the start of the study, in terms of preoperative corneal RMS values, between spherical and aspheric groups. In addition, postoperative corneal RMS median of patients, who underwent a spherical lens application was 0.826 µm, and the postoperative corneal RMS median of patients, who underwent an aspheric lens application was determined as 0,832 µm, respectively. Postoperative corneal wavefront RMS values were statistically similar (p=0.780), between spherical and aspheric groups. In addition, there were no statistically significant difference (p=0.710), between preoperative and postoperative corneal RMS values, among spherical and aspheric groups.The visual acuity median after aspheric lens application was 100.0%, while the median visual acuity in eyes with spherical lens was 100.0%. In the Alcon group, the visual acuity medians, obtained after spherical and aspheric lens application, were statistically indifferent (p=0.128).The median of log contrast sensitivity, in patients with spherical lens, was calculated as 1.500. The median of log contrast sensitivity was 1.800 in the aspheric lens group.