Amikasin ototoksisitesinde beta glukanın koruyucu etkinliğinin deney hayvanlarınde otoakustik emisyon ile değerlendirilmesi
Evaluation of protective effect of beta glucan in amikacin ototoxicity by using otoacoustic emission measurements
- Tez No: 281467
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUBA BAYINDIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Aminoglikozid grubu antibiyotiklerden amikasin günümüzde gram-negatif aerobik bakterilerin tedavisinde kullanılmaya devam etmektedir. Bu antibiyotiğin bilinen en önemli yan etkilerinden biri ototoksisitedir ve genellikle kalıcı işitme kaybı ile sonuçlanır. Aminoglikozidler, morfolojik olarak öncelikle kokleanın bazal parçasındaki duyusal hücrelerde hasara neden olurlar. Literatürde farklı antioksidan ajanların oluşan bu hasarı önleyebileceği gösterilmiştir. Bu çalışmada da bir antioksidan olan betaglukanın amikasinin ototoksisitesine olası koruyucu etkinliği otoakustik emisyon (DPOAE) ölçümleri ile deneysel olarak araştırıldı.Çalışmamız, İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Deney Hayvanları Etik Kurulu tarafından onaylandıktan sonra (Araştırma Etik Kurul Protokol No: 2009/20), İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Deney Hayvanları Üretim ve Araştırma Laboratuarında gerçekleştirildi. Üç aylık ve ağırlıkları 200-280gr arasında değişen ratlar 12 saat aydınlık,12 saat karanlık, 21?C sıcaklıkta, ad-libitum beslenebildikleri bir ortamda barındırıldı.Otoakustik emisyon (DPOAE) ölçümlerinde işitmesi normal olan ratlar çalışmaya dahil edildi. Dört grup oluşturuldu. Oluşturulan bir grup kontrol grubu olarak belirlendi ve bu gruba herhangi bir ilaç verilmedi. Diğer gruplar ise amikasin grubu, amikasin+betaglukan grubu ve beta glukan grubu olarak belirlendi. Bazal ölçümleri takiben tüm gruplar için birinci, beşinci, onuncu ve onbeşinci günlerde DP gram ile işitme ölçümleri yapıldı. Antioksidan etki ile koklear toksisitenin engellenip engellenemeyeceği araştırıldı.İstatistiksel değerlendirmede SPSS for Windows Version 13 programı kullanıldı. Grupların karşılaştırılmasında Mann-Whitney U testi, grupların kendi içindeki değişimlerin testinde Wilcoxon eşleştirilmiş iki örnek testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Amiksian, one of the antibiotics of Aminoglikozid group,is being used in treatment of gram-negative aerobik bakterias. On of the well known side effect of this antibiotic is autoxidation and generally, results is a permant hearing loss. Morphologically, aminoglicosides primarily causes damage in sensory cells in basal parts of coclea. In literature, it has been proven that different antioxidant agent can prevent this kind of damage. In this syudy, possible protective effect of antioxidant bataglukan on amikasin autoxidation has been searched through autoaquistic emission (DPOAE) measurments and expretiments.After our study was approved by Inönü University, ethic board for Experimantal animals, (Research ethic Board Protocol No: 2009/20), it was realized in İnönü Üniversity Medicine Faculty Production and Research Lab. for Experimantal animals.Rats aged 3 months and weighed 200-280 grams were kept in 12-hour illimunated and 12-hour dark and 21?C ambience where they could ad-libitum feed.The rats whose hearings were found normal in autoaquistic emission measurments (DPOAE) were included into the study. They were divided into four group. One of them was control group and this group was not given any medicine. The other groups were classified as amikasin group, amikasin+betaglukan group and beta glukan group. Upon basal measurments, all groups were subjected to hearing measurments by DP on the first and fifth and tenth and fifteenth days. It was tested if coclear toxicit were prevented through antioxidants. In the statistical eveluations, SPSS for Windows Version 13 program was used. Two tests were used: Mann-Whitney U test was used for comparing groups and Wilcoxon test was used for variations among the groups.