Katarakt cerrahisinde kullanılan sferik monoblok İOL, asferik monoblok İOL ve genişletilmiş odak derinlikli asferik İOL'un görsel performanslarının karşılaştırılması
Comparison of the visual performances of spheric monoblock iol, aspheric monoblock İOL and extended focal depth aspheric İOL used in cataract surgery
- Tez No: 751568
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT KARACA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Katarakt hastalarında fakoemülsifikasyon sonrası yerleştirilen sferik monoblok iol(sensar grubu), asferik monoblok iol(tecnis grubu) ve genişletilmiş odak derinlikli(EDOF) asferik iol'un(eyhance grubu) postoperatif optik performanslarını değerlendirip karşılaştırmayı amaçladık. SDÜ Göz Hastalıkları Kliniğine başvuran 55 yaş üzerinde senil katarakt nedeniyle yeni (maksimum postoperatif 6. Gününde) opere edilmiş ve çalışmaya katılmaya gönüllü olan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Bu hastaların postoperatif 7.gün, 1.ay, 6.ay yakın-orta mesafe-uzak düzeltilmemiş ve düzeltilmiş görme keskinliği, sferik ekivalan, astigmatizma, kontrast duyarlılık, fotik fenomen sorunları ve aberasyon verileri incelendi. Postoperatif 6.ay yakın DGK eyhance, tecnis, sensar gruplarında sırasıyla 0,43±0,06,0,58±0,06, 0,56±0,07 logMAR (p=0,001) idi. Postoperatif 7.gün orta mesafe DGK eyhance, tecnis, sensar gruplarında sırasıyla 0,32±0,07,0,49±0,06, 0,48±0,06 logMAR (p=0,001) idi. Postoperatif 1.ay orta mesafe DGK eyhance, tecnis, sensar gruplarında sırasıyla 0,31±0,07,0,48±0,06, 0,49±0,07 logMAR (p=0,001) idi. Postoperatif 6.ay orta mesafe DGK eyhance, tecnis, sensar gruplarında sırasıyla 0,29±0,07,0,48±0,06, 0,48±0,06 logMAR (p=0,001) idi. Eyhance grubu, tecnis ve sensar grubun göre yakın ve orta mesafe düzeltilmemiş görme keskinliğinde (DGK) daha iyi olduğu görüldü. Kontrast duyarlılık, fotik fenomenler ve abreasyonlarda 3 grup arasında anlamlı bir fark izlenmemiştir. Odak derinliği artırılmış EDOF GİL'in, sferik monoblok iol ve asferik monoblok iol göre yakın ve orta mesafe görmede daha iyi olduğu görülmüş olup, fotik fenomen sorunlarının ve kontrast duyarlılıkta ise anlamlı bir fark görülmemiştir. Bilgisayar, akıllı telefon ve tablet kullanımın arttığı günümüzde yakın ve orta düzey görme ihtiyacı daha çok artmış olup, odak derinliği artırılmış EDOF GİL'in önemi daha çok artmıştır.
Özet (Çeviri)
We aimed to evaluate and compare the postoperative optical performance of spherical monoblock iol (sensar group), aspheric monoblock iol (tecnis group) and extended focal depth (EDOF) aspheric iol (eyhance group) placed after phacoemulsification in cataract patients. Patients over 55 years of age who applied to the SDU Eye Diseases Clinic and were operated on for senile cataract (on the 6th postoperative day at the maximum) and volunteered to participate in the study were included in the study. Postoperative 7th day, 1st month, 6th month uncorrected and corrected visual acuity, spherical equivalent, astigmatism, contrast sensitivity, photic phenomenon problems and aberration data of these patients were analyzed. At the 6th month postoperatively, UCVA was 0.43±0.06.0.58±0.06, 0.56±0.07 logMAR (p=0.001) in the eyhance, tecnis, and sensar groups, respectively. On the postoperative 7th day, mid-range UCVA was 0.32±0.07.0.49±0.06, 0.48±0.06 logMAR (p=0.001) in the eyhance, tecnis, and sensar groups, respectively. In the postoperative first month, mid-range UCVA was 0.31±0.07.0.48±0.06 and 0.49±0.07 logMAR (p=0.001) in the eyhance, tecnis, and sensar groups, respectively. Postoperative 6th month mid-range UCVA was 0.29±0.07.0.48±0.06 and 0.48±0.06 logMAR (p=0.001) in the eyhance, tecnis, and sensar groups, respectively. It was observed that the Eyhance group had better near and medium distance uncorrected visual acuity (UCVA) than the tecnis and sensar groups. No significant difference was observed between the 3 groups in contrast sensitivity, photic phenomena and abrasions. EDOF IOL with increased depth of focus was found to be better in near and intermediate vision than spherical monoblock iol and aspheric monoblock iol, and no significant difference was observed in photic phenomenon problems and contrast sensitivity. Today, with the increasing use of computers, smartphones and tablets, the need for near and intermediate vision has increased, and the importance of EDOF IOL with increased depth of focus has increased even more.