Hipertansiyon hastalarında çok kesitli bilgisayarlı tomografik anjiyografi ile koroner arter hastalığının prevalansı ve plak morfolojilerinin değerlendirilmesi
Prevalence of coronary artery disease and characterization of plaque morphology evaluated by multi-slice computed tomography in hypertensive patients.
- Tez No: 281469
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF EROĞLU BÜYÜKÖNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş. Hipertansiyon hastalarının büyük çoğunluğunda kardiyovasküler hastalık riski yüksektir. Bu çalışmanın amacı; Çok Kesitli Bilgisayarlı Tomografik (ÇKBT) anjiyografi yöntemi ile; hipertansiyon hastaları ve normotansif bireylerde koroner arter hastalığı (KAH) prevalansını ve plak morfolojilerini tespit etmek, hipertansiyon hastalarında ek risk faktörlerinin koroner arter hastalığı üzerine etkilerini incelemektirMateryal - Metodoloji. Benzer yaş grubundaki 273 hipertansiyon hastası ile kontrol grubu olarak 245 normotansif bireyin ÇKBT anjiyografi görüntülemesi ve koroner kalsiyum skorlaması yapıldı. Tespit edilen plaklar lümen darlık derecelerine göre (stenotik plak > %50 darlık yapan lezyon) sınıflandırıldı. Stenotik plak sayısı 1 ve üzerinde olan hastalar obstruktif KAH olarak tanımlandı. Ayrıca plaklar ayrıca yumuşak, miks ve kalsifik olarak sınıflandırıdı, varsa pozitif remodelling tespit edildi. Hipertansif hastalar ek risk faktörlerinin KAH prevalansı üzerine olası etkilerini değerlendirmek üzere gruplandırıldı.Sonuç. Hipertansiyon grubunda %73, kontrol grubunda ise %64 oranında KAH tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Background. Cardiovascular risk remains high among the majority of the hypertensive patients. The purpose of the study was to evaluate the prevalence of coronary artery disease (CAD) and plaque morphology in hypertensive patients in comparison to a normotensive control group using multislice computed tomography (MSCT) angiography, and to investigate the impact of additional risk factors on CAD in hypertension.Materials and Methods. MSCT angiography and coronary calcium scoring was performed in 273 hypertensives and 245 age-matched controls. The plaques were classified based on the luminal stenotic effect (>50 %). Patients with ?1 stenotic plaque defined as having obstructive CAD. Plaques were also classified as soft, mixed or calcified and positive remodeling was determined if present. Patients were grouped regarding to additional risk factors to assess their possible impact on CAD prevalence in hypertension.Results. CAD was detected in 73 % of the hypertensives, and 64% of the controls. The prevalence of obstructive CAD was significantly higher in hypertensives compared to controls (30% vs.