Tek taraflı üreteropelvik darlıklı hastalarda prognostik belirteçler
Prognostic markers in unilateral ureteropelvic junction obstruction
  1. Tez No: 281470
  2. Yazar: YASİN BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN KARABAY BAYAZIT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nephrology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu çalışmada, opere ve non-opere tek taraflı üreteropelvik bileşke darlığı olan çocuklarda idrarda MCP-1 ve TGF-ß1 atılımı ile üreteropelvik bileşke darlığının derecesi arasındaki ilişkiye bakmak amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntemler: Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nefroloji Bilim Dalı'nda takip edilen benzer yaşta olan 20 opere ve 26 non-opere tek taraflı üreteropelvik darlıklı hasta ile kontrol grubu olarak 22 sağlıklı çocuk çalışmaya alındı. Tüm hasta ve kontrol gruplarının idrarlarında eşzamanlı MCP-1, TGF-ß1 ve kreatinin çalışıldı. Sonuçlar istatistiksel olarak Çukurova Üniversitesi, Tıp Fakültesi Biyoistatistik Anabilim Dalı'nda değerlendirildi.Bulgular: İdrar MCP-1/ kreatinin ve idrar TGF-ß1/kreatinin oranları opere hasta grubunda non-opere ve sağlam gruplara göre belirgin yüksek bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: In the present study, it is aimed to determine the correlation between urine excretion of MCP-1, TGF-ß1 and the severity of the ureteropelvic junction obstruction in operated and non-operated children diagnosed as unilateral ureteropelvic junction obstruction.Material and Methods: The study was performed in Pediatric Nephrology Department of Cukurova University Medical Faculty. Twenty operated and 26 non-operated patients with unilateral ureteropelvic junction obstruction and 22 healthy children within similar ages were included. MCP-1, TGF-ß1 and creatinine were concurrently measured in the urine examples of both patient and health groups. The results were statistically analysed in Cukurova University, Faculty of Medicine, department of Biostatistics.Results: The ratio of urine MCP-1/ creatinine and TGF-ß1/creatinine was statistically higher in operated patients compared to non-operated patients and healthy children (p0.05). There was no significant correlation between the ratio of urine MCP-1/ creatinine, TGF-ß1/creatinine and antero-posterior diameter of pelvis (p>0.05).