Sol atriyal apendiksin çok kesitli bilgisayarlı tomografi ölçümlerinin kardiyovasküler risk faktörleri ve obezite ile ilişkisi
The relationship between cardiovascular risk factors and obesity of multidetector computed tomography measurements of left atrial appendage
  1. Tez No: 460280
  2. Yazar: HALUK FURKAN ŞAHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SADIK AÇIKEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Kardiyovasküler hastalıklar ve obezite gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde önemli bir morbidite ve mortalite nedenidir. Çalışmamızda göğüs ağrısı şikayeti ile koroner bilgisayarlı tomografi anjiyografisi çekilen hastalarda sol atrial apendiksin tomografik ölçümlerinin kardiyovasküler risk faktörleri ve obezite ile ilişkisinin araştırılması amaçlandı. Çalışmamıza Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Poliniği'ne göğüs ağrısı nedeniyle başvuran ve kardiyovasküler açıdan orta riske sahip koroner bilgisayarlı tomografi anjiyografi endikasyonu konulan 250 hasta dahil edildi. Hastaların sol atriyal apendiks ölçümleri [Apendiks Volümü (AV), Apendiks Orifis Alanı (AOA), Apendiks Orifis Çevresi (AOÇ), Apendiks Uzunluğu (AU), Apendiks Derinliği (AD), Orifis Kısa Çap (OKÇ), Orifis Uzun Çap (OUÇ), Sol Atriyum Uzun Çap (SAUÇ), Sol Atriyum Kısa Çap (SAKÇ), Sol Atriyum Volümü (SAV)] ile kardiyovasküler risk faktörleri [Hipertansiyon (HT), yaş, diyabet (DM), cinsiyet, koroner arter hastalığı (KAH), )ve vücut kitle indeksi (normal, kilolu, obez)] arasındaki ilişki incelendi. HT olan ve olmayan hastaların SAUÇ (p = 0,001), SAKÇ (p < 0,001) ve SAV (p = 0,006); < 65 yaş ve ≥ 65 yaş olan hastalarda AV (p = 0,036), AOA (p < 0,001), AOÇ (p < 0,001), AD (p = 0,03), OKÇ (p = 0,006), OUÇ (p = 0,003), SAOÇ (p < 0,001), SAKÇ (p = 0,001) ve SAV (p = 0,016); DM olan ve olmayan hastaların AV (p = 0,018), AOA (p = 0,036) ve OKÇ (p = 0,021); kadın ve erkek hastaların OKÇ (p < 0,001) arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir fark saptandı. Çalışmamızda sol atriyal apendiks ölçümleri ile obezite parametreleri arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki saptanmadı (p>0,05). AV ile yaş (p = 0,001) ve DM (p = 0,018); SAV ile yaş (p 0,05). Ancak vücut yüzey alanı ile SA ve SAA volümü arasında anlamlı korelasyon saptandı. Sonuç olarak, çalışmamızda sol atriyum ve sol atriyal apendiks ölçümlerinin kardiyovasküler risk faktörleri ve obezitenin varlığı ile farklı düzeylerde etkilendiği, artan kardiyovasküler risk faktörlerinin varlığında (CHA₂DS₂-VASc≥2) sol atriyum ve sol atriyal apendiks parametrelerinin etkilendiği ve apendiks ölçümleri üzerinde farklı mekanizmalar sonucunda bu değişime yol açabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cardiovascular diseases and obesity are major causes of morbidity and mortality in developed and developing countries. The aim of our study was to investigate the relationship between cardiovascular risk factors and according to their body mass index of left atrial appendage measurements by coronary computed tomography angiography in patients having chest pain and intermediate cardiovascular risk. A total of 250 patients who underwent coronary computed tomography angiography at the Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Education and Research Hospital, Department of Cardiology were included. The relationship between left atrial appendage measurements [Appendage Volume (AV), Appendage Orifice Area (AOA), Appendage Orifice Perimeter (AOP), Appendage Length (AL), Appendage Depth (AD), Orifice Short Diameter (OSD), Orifice Long Diameter (OLD), Left Atrial Long Diameter (LALD), Left Atrial Short Diameter (LASD), Left Atrial Volume (LAV)] of patients and cardiovascular risk factors [Hypertension (HT), age, diabetes (DM), sex, coronary artery disease (CAD)] and body mass index (normal, overweight, obese) were investigated. Some measurements of LAA were significantly higher in hypertensive patients compared to non-hypertensive patients [LALD (p = 0,001), LASD (p < 0,001) and LAV (p = 0,006)]. In patients over 65 years, the of LAA measurements are greater at the significant level [AV (p = 0,036), AOA (p < 0,001), AOP (p < 0,001), AD (p = 0,03), OSD (p = 0,006), OLD (p = 0,003), LALD (p < 0,001), LASD (p = 0,001) AND SAV (p = 0,016)] Also in diabetic patients, AV (p = 0,018), AOA (p = 0,036) and OSD (p = 0,021) were significantly higher than non-diabetic patients. A statistically significant difference was found between male and female patients only in measurement for OSD (p 0,05). However, tehere was found significant correlation between BSA, LA volume and LAA volume. In conclusion, we found that left atrial and left atrial appendages were affected by cardiovascular risk factors in a different levels, and these changes were seen more profound in the presence of increased cardiovascular risk factors (higher CHA2DS2-VASc) and this changes may be a result in different mechanisms over the LAA and LA.