Perkütan nefrolitotomi sonrasında böbrek fonksiyonlarında görülen değişimler ve bu değişimlere etki eden faktörlerin analizi
Renal functional changes after percutaneous nephrolithotomy and the analyses of the factors effecting these changes
  1. Tez No: 281471
  2. Yazar: SEDAT MIZRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER SEÇKİNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Üroloji, Nephrology, Urology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada böbrek taşı cerrahisinde sıkça uygulanan Perkütan Nefrolitotomi (PNL) ameliyatının böbrek fonksiyonları üzerinde meydana getirdiği değişimler ve bu değişimlere etki eden faktörlerin analizi amaçlandı.Çalışma kapsamına alınan böbrek taşı olan 80 hastaya (48 erkek 32 kadın) PNL uygulandı. Hastaların yaş ortalaması 43.71 (18-71) yıl idi ve taş yerleşimi olguların 38'inde (%47.5) sağ böbrek, 42'sinde (%52.5) ise sol böbrek yerleşimliydi. PNL cerrahisi uygulanan 80 hastanın preoperatif ve postoperatif taş yükü, Glomerüler Filtrasyon Hızı (GFH), Dimerkaptosüksinik asid (DMSA), serum kreatinin, üre, elektrolit (Na, K, Cl) ve Hb değerleri karşılaştırıldı, peroperatif kan transfüzyonu yapılan hastalar kaydedildi. GFH hesaplanırken Cockroft-Gault yöntemi kullanıldı.Postoperatif dönemde ortalama taş yükü serum üre ve kreatinin değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı azalma, GFH değerinde ise artış saptandı. Serum elektrolit (Na, K, Cl) değerlerinde ise değişiklik gözlenmedi. Olguların 13'üne (%16.3) transfüzyon yapılırken preoperatif taş boyutu, yaş ve Vücut Kitle İndeksi (VKİ)'nin transfüzyon oranına etkisi olmadığı fakat operasyon süresinin artmasının transfüzyon oranını arttırdığı saptandı. Transfüzyon oranını arttıran bir diğer faktör ise çoklu giriş yapılmasıydı. Postoperatif taşsızlık, çoklu giriş yapılması, operasyon süresi ve kullanılan litotriptör tipinin GFH'daki değişime etki etmediği gözlendi.Bulgularımız ışığında günümüz taş cerrahisinde PNL, GFH'ı arttırarak böbrek fonksiyonlarnda düzelme sağlaması ve yüksek taşsızlık oranı nedeniyle, oldukça güvenilir ve etkin bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
It is aimed that in this study analyses of the renal functional changes after Percutaneous Nephrolihotomy (PNL) and the factors which effects this changes.In this study PNL was performed in 80 patients (48 male 32 female) with kidney stone. Mean age of the patients was 43.71 (18-71) years. Laterality on patients were 38 (47.5%) in the right kidney, 42 (52.5%) in the left kidney. Preoperative and postoperative stone sizes, Glomerular Filtration Rate (GFR), Dimercaptosuccinic acid (DMSA), serum creatinine, urea, electrolytes (Na, K, Cl), and Hb values were compared, perioperative blood transfusion were recorded. Cockroft-Gault method was used in the calculation of GFR.In postoperative period, a statistically significant decrease was observed in stone size, serum urea and creatinine levels. A statistically significant increase was observed on GFR values.There were no changes observed on the serum electrolytes (Na, K, Cl) values. 13 patients were required blood transfusion (%16.3). Transfusion rate was not affected with stone size, patient age and Body Mass Index (BMI), but long operation time appeared to increase the rate of transfusion. Another factor increasing the rate of transfusion was the multipl access. Postoperative stone free rate, multipl access, operation time and the type of lithotripter didn?t effect the GFR changes.Today in the light of findings, PNL is highly reliable and efficient method in stone surgery, because it can supply improvement on kidney functions by increasing GFR and high stone-free rate.