Post materyalinin retansiyonuna etki eden faktörlerin kıyaslamalı incelenmesi
The comperative evaluation of effecting factors of retention of post material
  1. Tez No: 281481
  2. Yazar: GÖZDE YÜKSEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU ÖZSEZER DEMİRYÜREK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu in vitro çalısmanın amacı, farklı içerikli kök kanal dolgu materyalleri iledoldurulmus kök kanallarında, post bosluğu hazırlanması sonrası, farklı yüzeyislemlerinin uygulandığı durumlarda, tek tip adeziv simanla yapıstırılan quartz fiberpostun tutuculuğunu incelemektir.Periodontal/ ortodontik nedenle çekilmis 128 adet üst ön disin kullanıldığı buçalısmada, disler rastgele 4 gruba ayrılarak Epiphany SE, Sealer 26 ve Pulp CanalSealer patlarıyla dolduruldu, son grup ise Kontrol (sadece güta perka ile) grubu olarakayrıldı. Post yuvası açılan gruplar tekrar her biri sekiz adet disten olusan dört alt grubaayrıldı. Her bir alt grubun kök dentin yüzeyine sırasıyla, Kontrol (NaOCl), EDTA,Sitrik Asit ve Sikko Tim yüzey islemleri uygulandı. Her bir gruptan 1'er örnek TarayıcıElektron Mikroskopu (SEM) ile incelendi. Diğer örneklere dual-cure rezin siman olanPanavia F 2.0 ile Double-Taper (D.T.) Light Kuartz Fiber postlar simante edildi. Her birkökün koronal üçlüsünden su soğutmalı kesme cihazı ile 0,6 mm'lik üçer dilim eldeedildi ve örneklere hızı 0,5 mm/dak olan bir universal push out test cihazı yardımıylaitme testi uygulandı.Çalısmanın sonucunda kök kanalına uygulanan kanal patlarıkarsılastırıldığında, en yüksek bağlanma dayanıklılığı değerinin, Sealer 26 kanal patınınkullanıldığı gruplarda, en düsük değerin ise Pulp Canal Sealer kanal patı ile dolangruplarda olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the effect of bond strength of quartzfiber post luted by a resin cement, off the roots which were treated and filled bydifferent containing root canal filling materials.128 single-rooted, extracted for periodontal/ortodontic reasons, humanmaxillary central incisors were used for this study. Teeth were randomly divided intofour groups for filling with three sealers (Epiphany SE, Sealer 26 and Pulp CanalSealer) and control group (only gutta-percha with no sealer). After post spacepreparated, each group divided into four subgroups, which has eight teeth. Eachsubgroup was treated either NaOCl (Control), EDTA, Citric Acid or Sikko Tim. Onespecimen from each subgroups were examined under scanning electron microscope(SEM). D.T. Light Quartz fiber posts were cemented with Panavia F 2.0, dual-cure resincement, to the other specimens. The specimens were attached to the arm of a lowspeedsaw and sectioned perpendicular to the long axis under water cooling. Three sections,each 0,6-mm thick, were obtained from the coronal part of each root. Push-out bondstrengths were measured with a universal testing machine at a crosshead speed of 0,5mm/min.The results of this study revealed that Sealer 26 group had the highest bondstrength values and the but lowest bond strength values were obtained for the PulpCanal Sealer group. There were no significant statistically differences between Sealer26 and Epiphany SE groups.