Generalize agresif periodontitis hastalarında cerrahisiz periodontal tedavi ve sistemik antibiyotik uygulamasının seçilmis periodotontopatojenler üzerine etkisi
The effect of non-surgical periodontal therapy and systemical antibiotic administration on selected periodontopathogenes in generalized aggressive periodontitis patients
- Tez No: 281493
- Danışmanlar: PROF. DR. TAMER ATAOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalısmanın amacı; generalize agresif periodontitis (GAP) hastalarında cerrahisizperiodontal tedavi ile es zamanlı sistemik kombine antibiyotik (amoksisilin & metronidazol)uygulamasının subgingival Fusobacterium nucleatum, Prevotella intermedia ve Tannerella forsythiamiktarlarına etkisini klinik parametrelerle birlikte değerlendirilmistir. Ayrıca, GAP ve gingivitis teshisikonmus bireyler ile periodontal olarak sağlıklı bireylerin subgingival F. nucleatum, P. intermedia ve T.forsythia miktarları açısından kıyaslanmasıdır. Sistemik olarak sağlıklı 22 GAP hastasının 10'unayalnızca cerrahisiz periodontal tedavi (SRB grubu), 12'sine cerrahisiz periodontal tedavi ile es zamanlısistemik kombine antibiyotik tedavisi (SRBab grubu) uygulanmıstır. Subgingival plak örneklemesi veklinik periodontal değerlendirmeler tedavi öncesi ve cerrahisiz periodontal tedavi sonrası 1, 3 ve 6.aylarda gerçeklestirilmistir. Bununla birlikte, 15 gingivitisli (G) ve 15 periodontal olarak sağlıklı (S)bireyden subgingival plak örnekleri toplanmıstır. Hedef bakterilerin varlığı ve miktarı real time PCRyöntemi ile incelenmistir.SPRab grubunda 6 aylık kontrol periyodu boyunca hedef bakterilerin tamamının miktarlarındabaslangıca göre anlamlı derecede azalmalar tespit edilmistir. SRPab grubunda SRP grubuna göre cepderinliklerinnin, klinik atasman seviyelerinin ve T. forsythia'nın 3 ve 6.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effect of non-surgical periodontal therapy andadjunctive use of systemic antibiotics (amoxicilline & metronidazole) on Fusobacterium nucleatum,Prevotella intermedia and Tannerella forsythia counts in subgingival flora and on clinical parameters ofgeneralized aggressive periodontitis patients. Study groups consisted of 22 aggressive periodontitispatients who were systemically healthy. A group of patients (n:10) were treated by scaling and rootplaning (SRP), whereas the patients in other group (SRPab) (n:12) were prescribed systemic antibioticsbesides scaling and root planing. Clinical periodontal status of patients were evaluated and subgingivalplaque samples were collected at baseline and 1st, 3rd and 6th months after periodontal treatment.Bacterial counts in subgingival plaque samples were determined by real time PCR.Significant reductions of all target bacteria were determined at the end of the study period.Lower T.