Akhisar civarındaki rüzgar erozyonu etkisi altındaki arazilerin toprak özellikleri ile erozyon arasındaki ilişkileri ve rüzgar erozyonu denklemi faktörlerinin hesaplanması
- Tez No: 28156
- Danışmanlar: PROF. DR. ALAETTİN TAYSUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
- VI - A3S3ERAK3Î Bu araştırma, Akhisar civarındaki Sazoba ve Beyoba köylerin deki rüzgâr erozyona etkisi altındaki toprakların bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri ile toprak kayıpları arasındaki ilişkileri saptamak amacıyla yürütülmüştür. Araştırma toprakları hafif alkali, tuzsuz, kireçli ve humusça fakir bir özellik göstermektedir. Ayni toprak örneklerinde yapılan kuru agregat analizinde 0.42 mm* den küçük agregatların % 44*82 -98.59 arasında değiştiğini göstermektedir, Toprakların, kuru agregat yüzdelerinden faydalanılarak rüzgar erozyonu ile meydana gelecek toprak kayıpları 0.110 - 17.857 ton/da arasında hesaplanmıştır. Bu sonuçlar, toprakların aşınabilir karakterde olduğu ve erozyona karşı dayanıklı olmadıklarının göstergesidir. Araştırma konusu olan bu topraklarda 0.42 mm* den küçük agregatlar arttıkça, mekanik. stabilit e ve stabilite indeksi azaldıkça toprak kaybı artmaktadır. Bu topraklarda, kumul stabilizasyonunu sağlayacak olan rüzgâr kıran perdeler ve ürün şeritleri kombinasyonu rüzgâr erozyonunu gerekli şekilde kontrol edecektir.
Özet (Çeviri)
- VII m ABSTRACT Shis research was carried out to determine the relationships between some chemical and physical features of the soils being expo sed to wind erosion and soil loses in Saaoba and Beyoba village near Akhisar* She soils of the research area have the characteristics of light alkali, non-saline, calcareous, low organic matter eonttent* Analyses have shown that Aggregates smaller than 0.42 nun ranged between 44-. 82 % - 98.59 %. Using the percentages of dry aggregate, Soil loses to be occured by reason of wind erosion were reckoned between 0.110 - 17.857 ton/da. These results have shown that the sous have erodible characters and they're weak against to erosion* When aggregates smaller than 0*42 mm* increase, soil loses increase and when mechanical stability and stability index decrease, soil loses increase* She combination of crop bands and windbreaks which provides stabilizing of sand dunes will be controlled the wind erosion on this area.