In situ kıkırdak doku mühendisliği
- Tez No: 281569
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
5 cm2'den büyük kıkırdak defektlerinin tedavisinde günümüzde altın standart MACI yöntemidir. Ancak bu yöntem için hasta 6 hafta arayla iki defa cerrahi girişim geçirmekte ve yöntem çok pahalıya mal olmaktadır. Tek seansta benzer sonuç verebilecek ucuz bir yönteme ihtiyaç vardır. Bu nedenle 6 haftalık hücre kültürü ve matrikse gömme işlemine gereksinimi ortadan kaldıracak bir yöntem tasarladık. Bu yöntemde amaç in vitro kültür sürecini in vivo ortama taşımaktır. Çalışmamızda, deney (kriyojel) grubunda 6 koyun, MACİ grubunda 6 koyun ve kontrol grubunda 2 koyun olacak şekilde 14 adet koyun kullanılmıştır. Koyunların sağ dizlerinin troklea bölgesinden standart boyutlarda kıkırdak örnekleri alınmış ve 15 haftalık izlem sonucunda, tüm koyunların femur distal uçları alınarak makroskopik, histomorfometrik ve immünhistokimyasal olarak incelenmiştir (Kruskal-Wallis ve Dunn yöntemi). Makroskopik değerlendirmede Deney ve MACI grupları arasında fark görülmemiş ancak iki grupta kontrol grubuna göre anlamlı oranda farklı bulunmuştur. Histomorfometrik incelemede MACI grubu Deney ve Kontrol gruplarına göre anlamlı derecede iyi tamir skoru göstermiştir. Deney grubundaki iyileşme (ortalama skor: 6,7) kontrol grubuna (ortalama skor: 4) göre daha iyi bulunduysa da aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildir. İmmunhistokimyasal incelemede Tip II kollajen miktarı Deney grubunda diğerlerine oranla anlamlı olarak fazla tesbit edilmiştir. MACI ve Kontrol grupları Tip II kollajen miktarı açısından farklı bulunmamıştır. Tip I kollajen oranı ise her üç grupta benzer ve farksız bulunmuştur. Sonuç olarak, Yeni yöntemle elde edilen kıkırdağın ne kadar süre içerisinde olgunlaşacağı, ne kadar dayanıklı olacağı, defekti tam doldurup doldurmayacağı bilinmemektedir. Ancak laboratuar imkânlarını kullanmaksızın, tek seansta yapılabilmesi büyük bir avantaj oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today in the treatment of >5 cm2 cartilage defects gold standard is MACI method. However, this method of surgical intervention for the patient spends twice 6 weeks apart and method is very costly. An inexpensive method that could yield the same result in a single session is needed. For this reason, we have designed a 6-week cell culture and a method to eliminate the need for the process of embedding matrix. In this method, the aim is to move the environment from the process of in-vitro culture to the in vivo culture In our study, the experimental (cryogels) group, six sheep; in MACI group, six sheep; and in the control group two sheep are used a total of 14 sheep. From trochlea region of the right knee of sheep cartilage samples were taken from the standard sizes and As a result of 15-week follow-up, taking all the tips of the distal femur of sheep; then examined with macroscopically histomorphometrically and immunohistochemically.(Kruskal-Wallis and Dunn method) There is no difference between the experimental groups and the MACI gorup in the macroscopic evaluation but both groups than the control group were significantly different histomorphometric examination of the MACI group, according to the experimental and the control groups showed significantly better score repair Improvement in the experimental group (mean score: 6,7) than the control group (mean score: 4) were found to be better but the difference was not statistically significant Immunohistochemical examination of the amount of type II collagen has been observed in the experimental group significantly more than others MACI and the control groups did not differ in terms of the amount of type II collagen The rate of type I collagen in all three groups were similar and identical. As a result, The new method obtained from the cartilage doesn?t known that How long will mature within, How much proof would be and how much fill defects However, the use of laboratory facilities, can be made in a single session is a great advantage