İnsan vücudundaki çeşitli kıkırdak dokuların mekanik özelliklerinin incelenmesi ve diğer memelilerdeki farklılıkların ortaya konulması
Investigation of the mechanical characteristics of various cartilage in the human body to present differences in other mammalians
  1. Tez No: 466345
  2. Yazar: REŞİT BUĞRA HÜSEMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KARAKAŞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomekanik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomekanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Doku mühendisliğinde yapay ve kısmi yapay dokuların temelini oluşturmak için insan vücudundaki çeşitli kıkırdak dokular (L. Menisküs, M. Menisküs, asetabular labrum) ve diğer memelilerdeki (koyun, dana) kıkırdak dokular mekanik testler ile incelenip mekanik özellikleri ortaya konulması amaçlanmıştır. Rejeneratif tıp ile beraber üretilen kıkırdak dokuların mekanik gereksinimleri belirlenmeye çalışılmıştır. Deneylerde insan kıkırdak doku numuneleri için rutin artroplasti ameliyatları esnasında çıkarılan materyaller kullanılmıştır. Diğer memeli kıkırdak dokuları entegre tesislerinden elde edilmiştir. Dokuların mekanik özelliklerini belirlemek için uygulanan mekanik testlerde, bası testi test cihazına takılmak üzere geliştirilmiş özel yapım 3 mm kalınlığında bir indenter kullanarak in situ girinti testi ile gerçekleştirilmiştir. Bu ölçüm değerleri arasında karşılaştırma yapılarak kuvvet – deplasman grafiği oluşturulmuştur. Testlerden elde edilen veriler insan ve diğer memeli kıkırdak dokuları ile karşılaştırılmıştır. Literatürde çeşitli test yöntemleri incelenerek yeni bir indentasyon testi oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In order to establish the basis of artificial and partial artificial tissues in tissue engineering, various cartilaginous tissues (L. meniscus, M. meniscus, acetabular labrum) and cartilaginous tissues in other mammals were examined by mechanical tests and their mechanical properties were aimed. We have tried to determine the mechanical requirements of cartilaginous tissues with regenerative medicine. Materials used during routine arthroplasty operations for human cartilage tissue samples were used in the experiments. Other mammalian cartilaginous tissues were obtained from local stories. In mechanical tests to determine the mechanical properties of the textures, the compression test was performed by in situ indentation testing using a custom desing 3 mm thick indenter developed for attachment to the tester. A force - displacement graph was created by comparing these measured values. The data obtained from the tests were compared with human and other mammalian cartilaginous tissues. A new indentation test was developed by examining various test methods in the literature.