Primer açık açılı glokom, normal tansiyonlu glokom, okuler hipertansiyon ve kontrol grubunda görme alanı ve optik koherens tomografi bulgularının karşılaştırılması
Primary open angle glaucoma, normal tension glaucoma, ocular hypertension, and control group comparison of visual field and optical coherence tomography findings
- Tez No: 281587
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ BARDAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Glokom grupları ve kontrol grubunda görme alanı ve optik koherens tomografi bulgularının korelasyonunun araştırılması.Gereç ve yöntem: Çalışmaya Kasım 2010 ile Ocak 2011 tarihleri arasında kliniğimizde takip edilen 33 PAAG' li hastanın 61 gözü, 23 NTG' li hastanın 40 gözü, 16 OHT' li hastanın 31 gözü ve sağlıklı gönüllülerden oluşan 18 kontrol grubununun 36 gözünü alındı. Tüm olgulara tam bir oftalmolojik muayene sonrası maküler, peripapiller ve OSB OCT incelemesi ve GA ile santral 30-2 eşik testi uygulandı. Tanı grupları arasında GA ve OCT parametreleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark olup olmadığı One-Way Anova ile değerlendirildi. Anlamlı fark varsa farkın hangi gruptan kaynaklandığını saptamak için Bonferroni düzeltmeli One-Way Anova yapıldı. Tanı gruplarının kendi içinde GA ve OCT ile elde edilen ölçüm değerleri arasındaki korelasyona Pearson Korelasyon Analizi ile bakıldı.Bulgular: Olguların 38' i erkek, 52' si kadındı. Tüm kişilerin yaş ortalaması 56,0±9,2 (40-75) yıl olarak hesaplandı. Glokomatöz değişiklikler gösteren PAAG ve NTG' li grupta glokomatöz değişiklikler göstermeyen OHT ve kontrol grubuna göre OCT parametrelerinden CA, CA/DA oranı, horizontal ve vertikal C/D oranı, ortalama ve maksimum cup derinliğinde istatistiksel olarak anlamlı derecede artış izlenirken, RA, ortalama RSLT kalınlığı, ortalama makuler retina kalınlığı ile toplam makula hacminde istatistiksel olarak anlamlı derecede azalma saptandı. PAAG' li grupta GA' daki MD ve PSD değerleri ile OCT' deki ortalama RSLT kalınlığı ile iyi derecede, RA, vertikal C/D oranı ve CA/DA oranı ile orta derecede korelasyon saptandı. NTG' li grupta GA' daki MD ve PSD değerleri ile OCT ` deki ortalama RSLT kalınlığı ile iyi derecede, RA ve vertikal C/D oranı ile orta derecede korelasyon saptandı. OHT' li grupta GA' daki MD ve PSD değerleri ile OCT ` deki RA, horizontal C/D oranı, CA/DA oranı, ortalama ve maksimum cup derinliği arasında orta derecede istatistiksel olarak anlamlı korelasyon saptandı.Tartışma: Glokom tanı ve takibinde fonksiyonel kaybı gösteren GA ile yapısal hasarı gösteren OCT cihazı birlikte kullanıldığında bu iki testin bir çok sonucu birbirleriyle korelasyon göstermektedir. Glokomatöz değişiklikler gösteren PAAG ile NTG hastalarının OCT bulguları birbiriyle benzerdir fakat glokomatöz değişiklik göstermeyen OHT ve kontrol olgularından ise OCT bulguları farklıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: Glaucoma groups and the control group to investigate the correlation of visual field and optical coherence tomography findings.Materials and methods: The study was performed between November 2010 and January 2011 following the 33 POAG 'with 61 eyes of patients, 23 NTG' with the patient's 40 eyes, 16-OHT 'with 31 eyes of patients in the control group and 36 eyes of 18 healthy volunteers were included in. After a complete ophthalmic examination of all macular, peripapillary and ONH central 30-2 threshold test was performed with OCT, and GA review. OCT parameters between the diagnostic groups in terms of GA and whether there is a statistically significant difference was evaluated with One-Way Anova. If there was no significant difference which group the difference is due to One-Way Anova was performed to determine the Bonferroni correction. Diagnosis groups in the GA and its correlation between the measured values obtained by OCT was measured by Pearson's correlation analysis.Results: 38 patients were male and 52 percent were female. The mean age of all persons 56.0 ± 9.2 (40-75) years, respectively. Showing glaucomatous changes in POAG and NTG 'groups with OHT and glaucomatous changes in the control group show OCT parameters, the CA, the CA / DA ratio, horizontal and vertical C / D ratio, mean and maximum cup depth significantly increased observed, RA,the mean RNFL thickness, with the average macular retinal thickness total macular volume decreased significantly. POAG 'group with GA in OCT with MD and PSD values at a good level with the average RNFL thickness, RA, vertical C / D ratio and CA / DA ratio and a moderate correlation. NTG 'group with GA in MD and PSD values OCT at a good level with the average RNFL thickness, RA and vertical C / D ratio was correlated with a moderate. OHT 'group with GA in MD and PSD values OCT at the RA, and horizontal C / D ratioCA / DA ratio, mean and maximum cup depth was statistically significant correlation between moderate.Discussion: Indicating the functional loss in glaucoma diagnosis and follow-up to GA showing the OCT device used in conjunction with structural damage correlated with each other a lot as a result of these two tests. Showing changes in glaucomatous OCT findings in patients with POAG and NTG were similar to each other but not present in OHT and glaucomatous changes in the OCT findings in control cases are different.