Primer açık açılı glokom, normal tansiyonlu glokom ve oküler hipertansiyonda görme alanı, optik koherens tomografi ve heidelberg retinal tomografinin değerlendirilmesi
Evaluation of visuald field test, optic coherence tomography and heidelberg retinal tomography in primary open angle glaucoma, normal tension glaucoma and ocular hypertension
  1. Tez No: 248025
  2. Yazar: ZİYA AYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜZEYİR GÜNENÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, Primer Açık Açılı Glokom (PAAG), Normal Tansiyonlu Glokom (NTG) ve Oküler Hipertansiyonda (OHT) Görme Alanı (GA), Heidelberg Retinal Tomografi (HRT), Optik Koherens Tomografinin (OCT) etkinlik ve korelasyonu araştırıldı.Çalışmaya 29 PAAG' li hastanın 55, 16 OHT' lu hastanın 32 ve 13 NTG' li hastanın 26 gözü alındı. Tüm hastalara 6 ay ara ile en az 3 kez detaylı oftalmolojik muayene, GA, HRT 3 ve OCT ile Optik Disk (OD) ve Retina Sinir Lifi Tabakası (RSLT) incelendi.Hastaların 32' si kadın, 26' sı erkekti. Ortalama yaş 66,4±10 yıldı. Ortalama takip süresi 22±2.2 ay olarak hesaplandı. GA' da Mean Deviasyon (MD) ve Patern Standart Deviasyon (PSD) değerleri, PAAG ve NTG' li gözlerde OHT' li gözlerden daha yüksekti. Aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı saptandı.
Özet (Çeviri)
To assess the efficiency and correlation of Visuald Vield (VF), Heidelberg Retinal Tomography (HRT), and Optic Coherence Tomography (OCT) in Primary Open Angle Glaucoma (POAG), Normal Tension Glaucoma (NTG) and Ocular Hypertension (OHT).Fiftyfive eyes of 29 POAG patients, 32 eyes of 16 OHT patients and 26 eyes of 13 NTG patients were enrolled in the study. Detailed ophthalmological examination, VF test by Humphrey, Optic Disc (OD) and Retinal Nerve Fiber Layer (RNFL) analysis with HRT 3 and OCT were performed in all patients at least three times in every 6 months .There were 32 women and 26 men in the study. The mean age was 66,4±10 years. The mean follow up period was 22±2.2 months. Mean deviasyon (MD) and Patern Standart Deviasyon (PSD) values with VF test were higher in eyes with POAG and NTG than eyes with OHT.