Primer açı kapanmasında optik koherens tomografi ve heidelberg retinal tomografi bulgularının değerlendirilmesi ve açık açılı olgularla karşılaştırılması
Evaluation of optical coherens tomography and heidelberg retinal tomography findings in primary angle closure and comparison with open angle cases
- Tez No: 480899
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA TEKELİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Primer açı kapanması olgularının oküler, optik disk karakterlerinin ve subfoveal koroid kalınlarının değerlendirilip açık açılı olgularla karşılaştırılması Gereç ve Yöntem Çalışmaya 28 primer açı kapalı glokom (PAKG), 21 primer açı kapanması şüphesi (PAKŞ), 27 oküler hipertansiyon (OHT), 20 primer açık açılı glokom ( PAAG) olgusu ve 18 sağlıklı katılımcı dahil edildi. Tüm hastaların; Snellen eşeline göre düzeltilmemiş ve düzeltilmiş görme keskinliği, refraksiyon değerleri, aplanasyon tonometrisi ile ölçülmüş oküler tansiyonu, santral kornea kalınlığı (SKK), dört aynalı gonyolens kullanılarak yapılan iridokorneal açı ve dilate fundus muayene bulguları kaydedildi. Hastaların SITA 24-2 eşik görme alanı testi (Humphrey Field Analyzer III, Model 750 I), optik sinir başı optik koherens tomografi (Cirrus HD-OKT, Carl Zeiss Meditec Inc, Dublin, CA), HRT III (Heidelberg Engineering GmbH 2001, Germany) ve Enhanced depth imaging optical coherence tomography EDI-OCT çekimleri yapılıp, testlerin sonuçları değerlendirildi. Hastaların ayrıca aksiyel uzunluk (AL), ön kamara derinliği (ÖKD), keratometri değerleri IOL-Master ( Carl Zeiss Meditec, La Jolla, CA, USA) ile ölçüldü. Bulgular Hastaların 66'sı (%68.75) kadın, 30'u (%31.25)erkek olup, ortalama yaşı glokom grubunda 59.6±9.4 (30-76) kontrol grubunda 57.5±7,0 (50-72)`ydı. Oküler biyometrik bulgulardan ÖKD PAKG ve PAKŞ olgularında OHT, PAAG ve kontrol grubuna göre daha dardı ve fark anlamlıydı. Aksiyel uzunluk PAKŞ' de OHT ve PAAG' ye göre daha kısaydı ve fark anlamlıydı. PAKG ile OHT arasında anlamlı farklılık izlenen parametreler OKT' de, lineer ve vertikal C/D oranı, cup volüm, ortalama-inferior RSLT kalınlığı; HRT' de, cup alanı, C/D alan oranı olarak saptanmıştır. PAKG ile PAAG arasında OKT ve HRT parametrelerinden hiçbiri anlamlı fark oluşturmuyordu. PAKŞ ile OHT arasında OKT ve HRT parametrelerinin hiçbirinde anlamlı fark yoktu. PAKŞ ile PAAG kıyaslandığında anlamlı fark saptanan parametreler OKT' de; yalnızca superior RSLT kalınlığı iken HRT parametreleri bakımıdan gruplar arasında fark yoktu. Koroid kalınlığı PAKŞ ve PAKG olgularında daha yüksek olsa da PAAG ve OHT ile koroid kalınlığı bakımından anlamlı farklılık saptanmadı. PAAG ve PAKG olgularının normal olgulardan ayrımında en değerli parametre superior RSLT kalınlığı olarak saptandı. Sonuç OKT ve HRT, OSB ve RSLT kalınlığının ölçümünde kullanılan farklı tetkiklerdir. Erken glokom olgularının normal olgulardan ayırımında OKT RSLT parametrelerinden superior RSLT kalınlığı diagnostik değeri en yüksek parametre olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose Evaluation of optic nerve, ocular characteristics and subfoveal choroidal thickness of primary angle closure subjects and comparison with open angle cases. Material and Methods 28 primary angle closure glaucoma (PACG), 21 primary angle closure suspect(PACS), 27 ocular hypertension (OHT), 20 primary open angle glaucoma (POAG) cases and 18 healthy people were included in this study. Corrected and uncorrected visual acuity according to the Snellen chart, ocular tension measured with applanation tonometry, central corneal thickness (CCT), iridocorneal angle measured by four mirrors goniolens and dilated fundus examination findings of all patients were recorded. Swedish interactive testing algorithm (SITA) 24-2 visual field test (Humphrey Field Analyzer III, Model 750 I), peripapillary-optic nerve head coherence tomography (Cirrus HD-OKT, Carl Zeiss Meditec Inc, Dublin, CA), HRT III (Heidelberg Engineering GmbH 2001, Germany) and Enhanced depth imaging optical coherence tomography (EDI-OCT) were performed and their results were evaluated. Axial length (AL), anterior chamber depth (ACD), keratometry values were measured with IOL-Master (Carl Zeiss Meditec, La Jolla, CA, USA). Results: 66 (68.75%) patients were female and 30 (31.25%) were male. The mean age of was 59.6±9.4 (30-76) in glaucoma group and 57.5±7.0 (50-72) in the control group. ACD was significantly deeper in OHT and POAG groups compared to PACS and PACG groups. Significant differences between PACG and OHT parameters were defined as; linear and vertical C / D ratio, cup volume, mean-inferior RNFL thickness in OCT and cup area, C/D area ratio in HRT III. There was no significant difference between POAG and PACG; PACS and OHT groups in terms of OCT and HRT III parameters. Superior RNFL thickness was higher in POAG group than PACS in OCT but there was no significant difference between both groups in terms of HRT III parameters. Choroidal thickness was higher in PACS and PACG cases however there was no significant difference between POAG and OHT groups. The most important value to differentiate glaucoma from normal cases was defined as superior RNFL thickness. Conclusion: OCT and HRT are different tests to evaluate ONH and RNFL thickness. Superior RNFL thickness was defined as the most valuable parameter in differentiation of early glaucoma cases from normal people.