Hepatit B virusu ile enfekte olan hastalarda klinik gidiş ile TNF?, IFN?, IL-10, IL-17 ve IL-18 gen polimorfizimleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi
The determination of relation between TNF?, IFN?, IL-10, IL-17, IL-18 gene polymorphisms and clinical course of patient which infected with hepatitis b virus.
  1. Tez No: 281605
  2. Yazar: ESRA NURLU TEMEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. F. ZEYNEP AKÇAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Hepatit B Virüsü ile karşılaşan bazı hasta gruplarında enfeksiyon kontrol altına alınırken diğerlerinde asemptomatik taşıyıcılıktan siroz veya hepatosellüler karsinoma kadar değişen klinik sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Hücresel ve humoral immun yanıt ile yakından ilişkili bu kompleks hastalıkta sitokinlerin, virüsün oluşturacağı hastalık tipini ve sonucunu belirlemede oldukça önemli olduğu rapor edilmiştir. Yapılan çalışmalarda bireyler arasındaki klinik yanıtların farklılığı, sitokin üretiminde veya kapasitesinde varyasyonlara neden olan ilgili genlerde tanımlanan polimorfizimlere bağlanmıştır. Farklı etnik gruplar arasında yapılan çalışmalar klinik sonuçlar ile sitokin gen polimorfizimleri arasında ilişki olduğunu desteklerken diğer çalışmalar bu görüşü desteklememektedir. Hepatit B enfeksiyonunun immünopatogenezinin anlaşılmasındaki zorluklardan kaynaklanan nedenlerle tam bir görüş birliği sağlanamasa da hepatit B enfeksiyonuna karşı oluşan konak immun yanıtındaki dinamik etkileşimler güncelliğini korumaya devam etmektedir.Bu projede, Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları polikliniğine Eylül 2009 - Mart 2010 tarihleri arasında başvurarak hepatit B enfeksiyonu tanısı alan 75 hasta ile hepatit B virüsü ile karşılaşmamış bireylerin oluşturduğu 50 kişilik kontrol grubuna ait periferik venöz kan örnekleri kullanılmıştır. Bu örneklerden DNA izolasyonu yapılarak TNF?, IFN?, IL-10, IL-17 ve IL-18 ile ilişkili gen polimorfizimleri real-time PCR ile belirlenmiştir. Kronik aktif hepatit B hasta grubunda IL-10 (-592) gen polimorfizimi ile hepatit B enfeksiyonunun kronikleşmesi arasında korelasyon belirlenirken (p=0.049) TNF?, IFN?, IL-17 ve IL-18 gen polimorfizimleri ile klinik gidiş arasında korelasyon belirlenememiştir.Bu sonuçlar, hepatit B enfeksiyonunun bireyler arasında farklı klinik yanıtlara yol açmasının sebeplerinden biri olarak ilgili sitokinlere ait gen polimorfizimlerinin rol oynayabildiğini göstermiştir. Ayrıca dünyanın farklı bölgelerinde değişik ırklar arasında yapılan çalışmaların sonuçları ile karşılaştırıldığında ülkemizde çok merkezli ve geniş kitleleri içine alan çalışmalara ihtiyaç olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
While the infection can be gotten under the control in certain patient grubs which are come down with Hepatitis B virus, in the others, different clinic results are appear like asymptomatic transporter, cirrhosis and hepatocellular carcinoma. It had been reported that cytokines are thought to be very important in determining the type of disease and in the results induced by virus at this complex illness which is closely related with cellular and humoral immunity. Limited number of study had been showed that, differences of clinic response between the individuals had been associated with polymorphism which is identified in related gene that cause of variation on production and capacity of cytokine. While some of studies that performed among the varied ethnic grubs in the different region of the world are supporting the correlation between clinic results and cytokine gene polymorphism, the other part of study are not supporting. Ever if a consensus had been created due to hardness of understanding the immunopathogenesis of Hepatitis B, dynamic interactions that is being due to host immune responses against Hepatitis B and detection of mechanism that is be exposed the different clinic result are be continues to keep up to date.This project was included 50 patients that was turned to Süleyman Demirel University Research Hospital, Polyclinic of Infection Diseases and was diagnosed Hepatitis B, and peripheral vein blood specimens belongs to 75 control grubs which are infected Hepatitis B. Gene polymorphisms associated with TNF?, IFN?, IL-10, IL-17 and IL-18 was determined by DNA isolation from specimens. It had been detected that there is a correlation between IL-10(-592) gene polymorphism and chronicity of hepatitis b infection in the chronic active hepatitis B patient grub (p=0.049) but, there is no correlation between TNF?, IFN?, IL-17, IL-18 gene polymorphisms and clinical prognosis.These results were revealed that one of the reasons for different clinic response to infection of hepatitis B among the individuals is gene polymorphism belong to cytokine. Moreover, before pass the clinical using and application this study was also revealed that when compared with studies performed among different races in varied region of world, there are needed the studies with multi center and involved wide crowd in our country.