Kadın hastalıkları ve doğum kliniğinde yatan gebeler ile diğer hastaların HBsAg ve AntiHCV seropozitiflik oranları ve risk faktörleriyle ilişkilerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 282470
  2. Yazar: BAHRİ YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PAKİZE GAMZE ERTEN BUCAKTEPE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Giriş ve AmaçHepatit B (HBV) ve Hepatit C virus (HCV) enfeksiyonu tüm dünyada yaygın, bulaşıcılığı yüksek olan hastalıklardır. Virüsü alan kişilerde klinik spektrum kronik taşıyıcılıktan karaciğer kanserine kadar değişebilir. Özellikle HBV ile enfekte annelerden doğan bebeklerin enfeksiyon oranı %60-90 arasındadır ve tedavi edilmedikleri taktirde %90'dan fazlası kronik HBV taşıyıcısı olmaktadırlar. Ülkemizin HBV açısından orta endemik bölgeler arasında bulunmasından yola çıkarak çalışmamızda Ocak ve Aralık 2010 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi (DÜTF) Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde yatışı yapılmış HBsAg ve AntiHCV pozitif hastaların sosyodemografik özelliklerinin tanımlanması ayrıca hastaların bu özelliklerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır.Materyal ve metodBu tanımlayıcı retrospektif çalışmada DÜTF Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde 2010 yılında yatışı yapılmış toplam 4491 hasta taranıp chemiluminescent microparticle immunoassay (CMİA) yöntemiyle HBsAg ve/veya AntiHCV pozitif olarak saptanmış 132 hasta tespit edildi. Bu hastaların yatış tanıları, yaşları, sosyodemografik özellikleri, obstetrik öyküleri, biyokimyasal değerleri, gebe iseler bebeklerinin durumu, hastanede kalış süreleri ve hepatit için risk faktörleri tanımlandı. HBsAg pozitif ve AntiHCV pozitif hastalar yukarıdaki özelliklerine göre karşılaştırıldı.Çalışmada elde edilen verilerin istatistikî değerlendirmesinde SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 17.0 paket programı kullanıldı. HBsAg Pozitif ve AntiHCV pozitif ölçümlerinin çapraz karşılaştırılmasında Khi Kare testi kullanıldı. HBsAg Pozitifle AntiHCV pozitif ölçümlerinin ikili karşılaştırmalarında student-t testi kullanıldı. HBsAg Pozitif ve AntiHCV pozitif ölçümlerinin arasındaki ilişkiyi incelemek için pearson korelasyon analizi yapıldı. Anlamlılık düzeyi p0.05). Ayrıca kan transfüzyonu öyküsü AntiHCV pozitif hastalarda HBsAg pozitif olanlara göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulundu. Eğitim düzeyleri, meslek, geldikleri yer açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı.SonuçDoğumda infeksiyonun alınması ilerleyen yaşlarda fatal komplikasyon gelişme riskini çok arttıracağından önlenebilir bir hastalık olan HBV için tüm gebelerin taşıyıcılık açısından taranması ve bunun rutin bir antepartum inceleme olarak yerleşmesi gerekmektedir. Taşıyıcı anneler, doğum sonrası bebeğin pasif ve aktif immunizasyonunun önemi konusunda aydınlatılmalıdır. Ayrıca sosyoekonomik ve kültürel düzeyi düşük, kırsal kesimde yaşayan hastalar özellikle bilinçlendirilmeli, risk faktörleri olan gebeler için HCV de araştırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Introduction and ObjectiveHepatit B (HBV) and Hepatit C viruses (HCV) are common and highly contagious infections in all around the World. Clinical spectrum can vary from chronic infectious to the liver cancer. Infection ratio is between 60% and 90% especially among babies of infected mothers. If they are not treated, it could become chronic HBV infectious. Since our country is among the middle-endemic regions in terms of HBV, in this study, it has been aimed to define and compare sociodemographic properties of patients with positive HBsAg and AntiHCV. The admissions of these patients had been made between January and December 2010 at Dicle University Faculty of Medicine (DUFM), Department of Obstetrics and Gynecology.Material and methodIn this retrospective and descriptive study carried out at DUFM Department of Obstetrics and Gynecology in 2010, HBsAg and/or AntiHCV positive 132 patients were detected among a total of 4491 scanned patients by using chemiluminescent microparticle immunoassay (CMIA) method. Admission diagnoses, ages, sociodemographic characteristics, obstetric histories, biochemical values, babies? conditions-if they are pregnant, lengths of hospital stay and risk factors for hepatitis of these patients were identified. AntiHCV and HBsAg-positive patients were compared according to their properties listed above.In this study SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 17.0 program was used for evaluating the data from the current study. Chi Square test was used for cross-comparing HBsAg and AntiHCV positive measures. Student-t test was used in binary comparisons of AntiHCV positive and HBsAg positive measurements. Pearson correlation analysis was performed to investigate relation between HBsAg positive and AntiHCV positive measurements. The level of significance was taken as p0.05). In addition, blood transfusion story found to be statistically significant in AntiHCV-positive patients comparing to HBsAg positive patients. There were no statistically significant difference in terms of their education levels, professions and locations.ResultsSince taking infection at birth will increase the risk of developing a fatal complication in advancing ages, all pregnant women should be examined against preventable disease HBV. This should be done as routine antepartum examination. Carrier mothers should be enlightened on the importance of passive and active immunization after delivery of the baby. In addition, especially patients whose socioeconomic and cultural levels are low and living in rural areas should be made aware of risk factors and women should be investigated for also HCV.