Hatay bölgesinde hepatit B virus genotip dağılımı
Determination of hepatitis B virus genotypes in hatay
  1. Tez No: 384499
  2. Yazar: ŞULE PAKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABAHATTİN OCAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Giriş ve Amaç:Hepatit B virus (HBV) enfeksiyonu dünya çapında halen önemli bir sağlık sorunu olarak güncelliğini sürdürmektedir. Dünyada 400 milyon üzerindeki insanı enfekte etmektedir.KHB enfeksiyonukendini sınırlayan akut hastalık ve inaktif taşıyıcılıktan, kronik hepatit, siroz ve hepatoselüler kansere kadar değişen geniş bir klinik spektruma sahiptir.Hepadnaviridae ailesinde yer alan HBV'u, DNA yapısındadır. HBV genom replikasyonu, viral polimerazın ters (revers) transkriptaz (RT) aktivitesiyle gerçekleşmektedir. Hepatit B virusu A'dan J'ye kadar 10 farklı genotipe ayrılmıştır. Bu genotiplerin dünyadaki dağılımı belirgin bir coğrafik ve etnik özellik göstermektedir. Genotipik farklılık,tedavi ve prognozu etkilemektedir. Ülkemizin değişik bölgelerinde yapılan çalışmalarda en yaygın HBV genotip'i D olarak saptanmıştır. Ancak şu ana kadar Hatay bölgesinde HBV genotipleri değerlendirilmemiştir. Bu çalışmada, Hatay ilinde HBV ile enfekte hastalarda, HBV genotip dağılımının belirlenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Yöntem:Çalışmaya, Mustafa Kemal Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı laboratuvarına başvuran,hepatit B'li 75 hasta serum örneği alınmıştır. Polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) ile HBV DNA>1000 IU/ml olan hastalara DNA dizi analizi yöntemi ile genotiplendirme yapılmıştır. Bulgular:Toplam 75 hastanın 72(%96)'sinden sonuç alınmış ve 3(%4) hasta serum örneğinden sonuç alınamamıştır. Sonuç alınanörneklerin hepsi genotip D olarak tespit edilmiştir. Sonuç:Türkiye'nin birçok bölgesinde ve diğer Akdeniz ülkelerinde olduğu gibi, Hatay bölgesinde de kronik hepatit B'li olgularda en yaygın HBV genotipinin D olduğu gösterilmiştir.Çalışmada elde ettiğimiz genotip ile ilgili verilerin, kronik hepatit B'li hastalarda klinik yaklaşıma katkıda bulunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Background and Aim:Hepatitis B virus (HBV) infection has still been important health problem in all over the world. Over 400 million people have infected in the world. CHB infection has wide clinical spectrum from self-limited acute infection, inactive carriers, chronic hepatitis, cirrhosis to hepatocellular cancer. As a member of hepadneviridae family, HBV is a DNA virus. HBV genome replication is performed by the activation of viral polymerase's reverse transcriptase. Hepatitis B virus has different genotypes which are separated from A to J. The spread of these genotypes over the world has clear geographical and ethnical characteristics. The variation of genotype effects treatment and prognosis. The investigations in our different part of country showed that the mostly seen HBV genotype is D. But HBV genotypes have not yet evaluated in Hatay region. In this investigation, detection of the genotype spread of HBV infected patients in Hatay is aimed. Material and Method:In this investigation, serum samples, collected from 75 HBV infected patients who were admitted to Mustafa Kemal University Medical Faculty Microbiology Department laboratory, were evaluated. Genotypes were identified by DNA series analysis in patients with HBV DNA >1000 IU/ml which were detected by polymerase chain reaction (PCR). Result:The genotpes of 72/75 (96%) patients were detected nevertheless 3/75 (4%) patients' genotype were not specified. All detected serum samples' genotype was found as genotype D. Conclusion:HBV genotype D is prevalant in chronic hepatit B cases in Hatay region as in many regions of Turkey and Mediterranean countries is showed. It is thought that the data obtained from this investigation about genotype will contribute to clinical approach in chronic hepatitis B patients.