Behçet hastalığında oküler tutulum ve demografik özellikleri ile ilişkisi
Ocular manifestations in Behçet's disease and correlation with demographic features
  1. Tez No: 281622
  2. Yazar: REZZAN NUHVEREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU BOZKURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı oküler tutulumu olan ve olmayan Behçet hastalarının demografik özelliklerini, serum homosistein, serum haptoglobulin ve plazma antitrombin 3 seviyelerini ve MTHFR ve faktör V Leiden mutasyonlarını karşılaştırmaktı. Ayrıca oküler Behçet grubunda bu parametrelerin üveit tipleri, retinal ven tıkanıklığı, vaskülit ve görme keskinliği ile olan ilişkileri de değerlendirildiÇalışma grubu 88'i erkek, 62'si kadın toplam 150 Behçet hastasından oluşturuldu. Hastalar oküler tutulumu olan (n=100) ve oküler tutulumu olmayan (n=50) Behçet hastaları olarak 2 gruba ayrıldı. Oküler tutulumu olan Behçet hastalarında erkek/kadın oranı 2.06 iken, oküler tutulumu olmayan Behçet hastalarında bu oran 0.66 olarak bulundu (p=0.001). Oküler tutulumu olan Behçet hastalarının %40'ında panüveit, %32'sinde ön üveit, %28'inde arka üveit tespit edildi. Hastaların %28'sinde tek taraflı, %72'sinde çift taraflı üveit bulguları mevcuttu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the demographic features, serum homocysteine, serum haptoglobulin, plasma antithrombin 3 levels and MTHFR and Factor V Leiden mutations in patients with Behçet Disease, with and without ocular involvement. We also evaluated the correlation of these parameters with uveitis types, retinal vein occlusion, vasculitis and visual acuity in patients with ocular involvement.There were 150 patients with Behçet?s disease, 88 of whom were males and 62 were females. The patients were divided into two groups, as patients with ocular involvement (n=100) and without ocular involvement (n=50). While the proportion of the male/female in ocular Behçet group was 2.06, this proportion was found as 0.66 in patients without ocular involvement (p=0.001). In ocular Behçet group, 40% of the patients had panuveitis, 32% had anterior uveitis, and 28% had posterior uveitis. Unilateral and bilateral uveitis were detected in 28% and 72%, respectively. Best corrected visual acuity of the male patients was lower than the female patients (p=0.03) and the frequency of panuveitis was more (p=0.02).