Deneysel pulmoner parankim yaralanması yapılan tavşanlarda ankaferd® uygulamasının parankimal kanama kontrolü, yara iyileşmesi, hava kaçağı ve plevral yapışıklık üzerinde etkileri (Deneysel Çalışma)
Effect of Ankaferd® administration on bleeding control, tissue repair, air leakage and pleral adhesions in rabbits with experimental paranchymal damage (Experimental study )
  1. Tez No: 281624
  2. Yazar: BAYRAM METİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER ALTINOK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Deneysel pulmoner parankim yaralanması yapılan tavşanlarda Ankaferd® uygulamasının parankimal kanama kontrolü, yara iyileşmesi, hava kaçağı ve plevral yapışıklık üzerinde etkileri (Deneysel Çalışma)Amaç: Biz çalışmamızda deneysel pulmoner parankim hasarı yapılan tavşanlarda kanama kontrolü, yara iyileşmesi, hava kaçağı ve plevral yapışıklık üzerinde geleneksel Türk hekimliğinde hemostatik ajan olarak kullanılmış bir bitkisel ekstrakt olan Ankaferd® uygulamasının etkinliğini değerlendirmeyi amaçladık.Gereç ve yöntem: Bu çalışmada 16 adet Yeni Zellanda türü albino erkek veya dişi tavşan kullanıldı. Tavşanlar iki gruba ayrıldı. İki grupta da birer tavşan anestezi sırasında eksitus oldu. Her iki grupta da 7 adet tavşan mevcuttu. Her iki gruptaki tüm tavşanların sol alt loblarına eşit büyüklükte wedge rezeksiyon yapıldı. Daha sonra çalışma grubundaki tüm tavşanların rezeksiyon alanına 5 puf(1cc) ABS sprey uygulanırken, kontrol grubundakilere herhangi bir ek müdahele yapılmadı. İki grupta da göğüs tüpü konularak torakotomileri kapatıldı. Postoperatif 6 saat boyunca drenaj ve hava kaçağı takipleri yapıldıktan sonra drenleri aspire edilerek çekildi ve 8 günlük takibe alındı. Sekiz gün sonra tavşanlar yüksek doz anestezi ile sakrifiye edilerek sol hemitorakstaki yapışıklıklar makroskobik ve mikroskobik olarak incelendi.
Özet (Çeviri)
Effect of Ankaferd® administration on bleeding control, tissue repair, air leakage and pleral adhesions in rabbits with experimental paranchymal damage (Experimental study )Aim: In this study we wanted to assess effectiveness of ankaferd, an extract derived from plants and has been used in conventional turkish medication for hemostatic purpose, in rabbits with damaged pulmonary paranchym for bleeding control, tissue repair, air leakage and pleural adhesions.Material and methods: In our study we used 16 new zelland male and female albino rabbits. Rabbits were divided into two groups. One rabbit in each group was died during iduction of anesthesia. Wedge resection with equal size was made in left inferior lobes of the rabbits. In the working group, 5 puffs (1 cubiccetimeter) ABS spray is administred at the resection site however no additive procedures applied in the control group. Chest tubes were placed and then thoracotomies were closed. Postoperatively, drainage and air leakage are monitorized for 6 hours and after this without evidence of any complication chest tubes were taken out. Than rabbits were taken under monitorization for 8 days. After the 8th day all rabbits were sacrificied by using hihg dose anesthesia and adhesions on the left hemithorax were assessed microscopically and macroscopically.